Изхвърлят от програмата за саниране фирмите, работещи некачествено 14.01 | 10:33

Общините започват ежемесечен контрол на ремонтите, за всеки блок ще има персонален отговорник

От iNews.bg

Държавата вдига мерника на фирмите, които работят по програмата за саниране, но не вършат качествено работата си. След множеството вече сигнали за протекли сгради след ремонтите за енергийно обновяване, както и други проблеми, региналното министерство въвежда нови по-строги превила за контрол на фирмите изпълнители на проектите. Ако в работата им бъдат засечени нередности или липса на качествено изпълнение, може да се стигне до късане на договора, а и самата фирма никога повече да не може да работи по тази програма.

Самият засилен контрол пък ще се осъществява от кметовете и общинските служители. За всяка санираща се сграда ще има специално лице, с което живеещите в нея ще могат да се свързват или да викат на проверка при съмнение за некачествена работа на фирмата.

Във връзка с новите правила министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков вече даде допълнителни указания до всички кметове на общини и областни управители, както и до председателя на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) Даниел Панов, за по-строг контрол при изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.

Осъществяваният от министерството мониторинг на програмата установи, че общините, като възложител в процеса по обновяване на сградите, не извършват достатъчно ефективен контрол на външните изпълнители, което може да доведе до вреди със съответното финансово изражение за гражданите. За да не се допусне това, с писмото си министър Нанков изисква да се извършват проверки на място от представители на общината и строителния надзор минимум един път месечно по време на изпълнението на обновителни дейности на сградата и преди подписването на Констативен акт (Образец 15), както и да се съставят протоколи от тях. На общодостъпно място във всеки вход на участваща в програмата сграда вече трябва да бъде поставяна информация за контакт – име, телефон и имейл, с отговорните общински служители, упражняващите строителен надзор и инвеститорски контрол, и на съответното подразделение на Дирекцията за национален строителен контрол. Общините трябва да следят и за нерегламентираното използване на подизпълнители.

Некачественото изпълнение на дейности по дадена сграда може да доведе до прекратяване на договора за нея с "Българска банка за развитие" (ББР) и бъдещо подписване на анекси, се казва още в писмото на регионалния министър. Общините, които са основен участник в изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност, са задължени да изпълняват функциите си на възложител със съответните механизми за контрол и гарантиране изпълнението на допустимите дейности, да следят за законосъобразното разходване на публичните средства и да защитават интересите на сдруженията на собствениците като техни представители.

Водещи

Най-четени