Имената на военните в Афганистан - черно на бяло в интернет 25.04 | 12:19
Публикуваха списъци с имената на желаещите да гласуват в Кабул и Кандахар

Министерството на външните работи публикува списъци с имената на гражданите, заявили желание да гласуват в чужбина. Включително два списъка за гласуване на гражданите, които са в Афганистан.
Първият списък е на тези, които ще гласуват във военната база "Феникс" в Кабул. Поместени са трите имена на 82 души.
Във втория списък – на гражданите, които ще гласуват в база "Кандахар", са публикувани 250 имена.
Сред имената има наши военнослужещи, което повдигна въпроса дали държавните институции не са допуснали гаф с огласяването им.
От външно министерство коментираха, че публикуването на имената на военнослужещите е задължително според Изборния кодекс.
Има текст в закона, който изисква от МВнР да публикува избирателните списъци на лицата, заявили желание да гласуват в съответното населено място извън страната и на съответните дипломатически или консулски представителства не по-късно от 23.04.2013 г. (18 дни преди изборния ден). Те съдържат трите имена на избирателя, както и номера и адреса на избирателната секция, в която ще гласува.
"Информацията, която се съдържа в списъците не застрашава по никакъв начин живота им, нито пък това е секретна информация" заяви пред iNews говорителят на ведомството Димитър Япраков. Той добави, че там не са публикувани нито длъжност, нито семейното положение на българските военни.
Говорителят подчерта, че според Изборния кодекс публикуването на имената има императивен характер.
Когато всички граждани в чужбина, не само военнослужещите подавят заявление за гласуване, те са наясно, че имената им ще бъдат включени в списъците. В противен случай те няма да мога да проверят дали имената им се включени там и могат да оспорват това пред ЦИК.
От военното министерство също заявиха, че са спазени всички изисквания на закона. Според тях имената на военните не представляват класифицирана информация. В списъците не са публикувани техните адреси, нито къде работят.
Водещи
-
Путин създава буферна зона по границата с Украйна
„Одобрихме създаването на необходима буферна зона за сигурност по нашите граници. Въоръжените...
22.05 | 20:40
-
Столична община наложи глоби в размер на над 164 000 лв. на двете сметопочистващи фирми
От Столична община припомнят, че през 2023 г. общият размер на санкциите, наложени на всички...
22.05 | 20:20
-
Димитър Ганев от Тренд: Целта на Румен Радев с референдума е по-дългосрочна
Инфлацията и високите цени са най-големият проблем за хората в последните месеци. Да не...
22.05 | 19:59
Най-четени
-
И 1 глас против в Европейския съвет, може да ни препъне към Еврозонта
Симен Дянков изрази изненада, че шефът на БНБ е коментирал темата, защото това не помага за...
22.05 | 13:50
-
Изненада! ЦРУ открило извънземни, работещи в Аляска
Нова порция разсекретени доклади бяха публикувани на официалния уебсайт на Управлението
22.05 | 15:50
-
Над половината българи подкрепят инициативата на президента за референдум за еврото
Това сочат резултатите от проучване на "Тренд"
22.05 | 11:00
-
Политолог: Румен Радев закъсна с правене на партия
Любомир Стефанов смята, че КС ще потвърди решението на Наталия Киселова за отхвърляне искането...
22.05 | 14:40