Имигрантите в Германия си имат силен поддръжник – президентът Гаук 22.05 | 17:25
Той призова местните да не се делят от пришълците
Малко след като германският канцлер Ангела Меркел се закани на европейските имигранти, че няма да получават как да е социални помощи, президентът Йоахим Гаук се застъпи за чужденците.
Той призова сънародниците да проявяват по-голямо разбиране към пришълците и да спрат да поставят граници между тях и германците.
"Спираме да говорим за "нас" и за "тях", заяви държавният глава. Гаук добави, че в немския език значението на местоимението "нас" има нов смисъл.
Президентът разкритикува отношението към имигрантите в страната си. "Някои от тях са родени тук или живеят от години в Германия, но продължават да се чувстват като чужди", каза той, цитиран от Die Welt.
Гаук добави, че чужденците са обект на грешно разбрана вежливост и често биват питани на английски откъде са родом. Той призова подобни практики да бъдат прекратени.
От медията коментират, че с апела си държавният глава налага не само ново разбиране за отношението към малцинствата във федералната република, но и започва нов етап в дебата за имиграцията, развихрил се в страната.
Държавният глава призова и за по-добро оползотворяване на парите за децата на имигранти, които са в неравностойно положение. "Ние трябва да се борим за всяко дете", категоричен беше президентът. Гаук се обяви за справедлива образователна система за различните подрастващи. Той призна, че това ще коства средства, но те ще бъдат похарчени за добро.
Изказването на президента идва ден след като от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие поставиха Германия на второ място по брой на имигрантите след САЩ.
Във федералната република живеят над 1,2 млн. чужденци, като българите са 22 000. Най-многобройни са поляците, които са 72 000, следвани от румънците, наброяващи 50 000.
Водещи
-
Украйна ще се откаже от членство в НАТО при гаранции за сигурност от САЩ и Европа
Това бележи голяма промяна
14.12 | 17:38
-
Светлин Тачев: Какво следва е работа на политическите сили, не на протестиращите
"Правителството играеше за история - да вкара страната в еврозоната", коментира политологът
14.12 | 17:18
-
Успешно приключи операцията по възстановяване на електрозахранването на "Кайрос"
Очаква се утре вечер танкерът да бъде закотвен в Бургаския залив
14.12 | 17:00
Най-четени
-
Костадинов: Приемането ни в еврозоната трябва да бъде отложено с една година
Нито една държава-членка на еврозоната не е влязла при такива обстоятелства - без редовно...
14.12 | 13:20
-
Надежда Йорданова: Ще върнем мандата
Правителство с наше участие в този парламент е невъзможно, категорична е тя
14.12 | 10:00
-
Ескперти за приемането на еврото: Няма да е приятно да видим наполовина банковите си сметки
Еврото ще дойде в България, но цените ще се повишат
14.12 | 11:20