Инспекторатът на ВСС възмутен от закона на Захариева 09.05 | 17:52

Недоволни са, че го правят зависим от Съвета и му вменяват неподходящи дейности

От Ростислава Иванова

проектът на Министерството на правосъдието за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт не създава на законово ниво гаранции за независимостта на Инспектората на Висшия съдебен съвет (ВСС) чрез неговия бюджет. Това гласи прието днес становище на Инспектората, подписано от неговия председател съдия Теодора Точкова и изпратено до правосъдния министър Екатерина Захариева, предаде БГНЕС.

"Тъй като предложената уредба на ИВСС в законопроекта най-малкото не е в нужната степен прецизна, то и детайлното й обсъждане е невъзможно. Поради това настоящото становище засяга по-общо въпросите, които будят притеснение за бъдещето на Инспектората”, заявява Точкова.

От Инспектората посочват, че в законопроекта се предвижда да остане сегашното положение с финансирането, а именно - "бюджетът на ИВСС да се предлага на Народното събрание не от самия орган, а от ВСС". "Това разрешение сочи, че конституционната норма остава само една декларация, без да намира практическо проявление", констатира шефът на Инспектората.

В документа, изпратен на Захариева, се посочва още, че в промените на закона "не е възприето предложеното от Инспектората за удължаване на мандата на главния инспектор и инспекторите в случаите на непроведен избор”. Членовете на Инспектората възразяват и срещу методиката, по която ще бъдат атестирани и по-точно главният инспектор и инспекторите да се атестират от съответната колегия по методика, приета от пленума на ВСС.

Членовете на органа на ВСС не одобряват и предлаганите от Захариева промени за кадрово обезпечаване на Инспектората, ставяа ясно още. "Предложеното в проекта на ЗИД на ЗСВ допълване на длъжностите, които пряко подпомагат ИВСС при осъществяване на правомощията му с експерти с висше икономическо или друго подходящо образование, е неподходящо и евентуалната му практическа реализация ще затрудни неимоверно работата на Инспектората", смятат инспекторите. И допълват, че "това затруднение ще се мултиплицира предвид разпоредбите, които въвеждат безкритично и автоматично "преливане” на кадри в ИВСС от Сметната палата и Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

Експертите в Инспектората задължително трябва да имат юридическо образование, се посочва в становището. Според членовете му на Инспектората се вменяват дейности, които "далеч надхвърлят физическите възможности на ИВСС”. Една от тях е например да извършва проверка за достоверността на декларираните факти в подадените декларации, да следи и за качеството на съдебните актове.

В становището категорично се заявява, че "законопроектът урежда възможността за образуване на проверки по анонимни сигнали, което е не само неподходящо, но и уронващо държавността”.

"Излагам публично горните съображения, с мотива да предизвикат обсъждане и разумните предложения да бъдат възприети”, заключва Точкова.

 

 

Водещи

Най-четени