Искат глоба за негласуване на избори 29.11 | 13:00
Санкцията щяла да изчисти списъците от "мъртви души"

Въвеждане на глоба от 200 лв. при негласуване на избори. Това предлага депутатът от БСП Страхил Ангелов. Той обясни, че не нарича това задължително гласуване, защото можело да си платиш глобата и пак да не гласуваш. Ангелов ще отправи това предложението за промяна в Изборния кодекс другата седмица в зала.
Според него средствата могат да отиват в бюджета на съответната община по местоживеене. За пенсионерите тази практика няма да важи. Останалите ще имат срок, в който могат да представят уважителни причини защо не са гласували, в противен случай ще дължат глобата.
По думите му това ще сведе до минимум купуването на гласове.
"Ако бъде въведена глоба, това ще ни принуди да се изчистят избирателните списъци от т.нар. мъртви души и ще трябва да ги приведем в ред. На следващо място, в момента се плащат доста пари за субсидии на извънпарламентарни политически сили, които участват само на парламентарни избори. За мен е очевидно, че те правят това с оглед получаването на субсидия. Ако има по-висока избирателна активност, те няма да достигнат необходимия праг и няма да могат да получават тази субсидия", каза Ангелов пред агенция "Фокус".
"Знам, че ще има възражения, че се отнемат свободи на хората, че това не е демократично, но считам, че освен права имаме и задължения, и гласуването е дълг на всеки", обясни социалистът.
Водещи
-
Симеон Дянков: България може да спечели от търговската война
Бъдещето на българската икономика
08.04 | 11:15
-
Държавата отпуска 2 милиона лева на производителите на картофи
Размер на подпомагането
08.04 | 10:59
-
Яйца и българско агнешко - колко ще ни струва великденската трапеза
Провокиран да коментира новините от Гърция, Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме...
08.04 | 10:45
-
Тръмп изрази своето недоволство от руските бомбардировки
"Имаме срещи с Русия, имаме срещи с Украйна и изглежда, че позициите малко се сближават, но не...
08.04 | 10:30
Най-четени
-
Василев:Строежът на "Хемус" между Велико Търново и Варна може да се забави заради липсващ ОВОС
Политическа обстановка
08.04 | 08:40
-
Древно поверие: Слънцето и Луната се срещат днес
Последна седмица преди Страстната седмица
08.04 | 09:15
-
Димитър Маргаритов би приел да е служебен премиер, ако се наложи
Изслушването на кандидатите за национален омбудсман в парламентарната комисия за прякото...
08.04 | 09:59
-
Атанасов: Ще има основание за вот на недоверие, правителството още не е показало защо трябва да го искаме
Той беше категоричен, че върху случая има политически чадър. „Очевидно е, че е от...
08.04 | 09:29