Исторически ден: Приемаме еврото от 1 януари 2026 г. (ОБЗОР) 08.07 | 21:00
Левът отива в историята

България отвори нова глава в съвременната си история като направи последните две стъпки за влизането си в еврозоната. Страната ни вече е окончателно приета след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел.
Страната ни получи дата за въвеждане на единната европейска валута – 1 януари 2026 г. Цените на стоките и услугите задължително ще бъдат изписвани в лева и евро от август до края на следващата година.
⇔ Историческите гласувания в днешния ден
♦ Вотът в Страсбург
Точно в 13.32 ч. българско време Европейският парламент каза "да” на присъединяването ни към еврозоната. Гласуването се проведе в Страсбург. За одобрението беше необходимо обикновено мнозинство на евродепутатите. 531 от тях дадоха положителен вот, 69 се обявиха против, а 79 се въздържаха.
"България е готова, Европа е готова, нека направим тази крачка заедно", призова евродепутатът Ева Майдел в речта си преди еднократното, електронно гласуване в залата.
♦ Гласуването в Брюксел
По малко от час след вота в Страсбург, историческото и вече финално "да" казаха и финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел. Решението беше взето с пълно единодушие.
♦ Официалната церемония
В Брюксел се състоя и официалната церемония по присъединяването ни към еврозоната. На нея присъстваха финасовият министър Теменужка Петкова, еврокомисарят по икономиката и производителността Валдис Домбровскис, председателят на Еврогрупата Пасхал Донахю, датският министър на финансите и председател на ЕКОФИН Стефани Лосе, заместник-председателят на Европейската централна банка Люис Де Гиндос.
"Днешният ден е исторически за България. Членството ни в еврозоната е предпоставка за икономическа и финансова стабилност, за по-добър стандарт на българските граждани. Благодаря на всички, които вървяха по пътя заедно с нас - на ЕК, на ЕЦБ, на Еврогрупата, БНБ и правителството! Ще направим всичко възможно, за да оправдаем доверието и подкрепата", каза в речта си Петкова.
Хронологията на последните стъпки по пътя ни към еврозоната
► На 20 юни на заседание в Люксембург Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси прие препоръката на държавите от еврозоната и одобри писмо до Европейския съвет за завършване на правните актове за присъединяване на България към валутния съюз до януари 2026 г., припомня БТА.
► На 24 юни Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха на заседание в Брюксел проектодоклада на Европейския парламент за готовността на България да въведе еврото от 1 януари 2026 г., в който се посочва, че ЕП одобрява препоръката на Европейската комисия за приемането на България в еврозоната.
► На 27 юни Европейският съвет приветства изпълнението от страна на България на всички изисквания за присъединяването на нашата страна към еврозоната от 1 януари догодина.
► Късно снощи председателят на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) Паскал Донахю заяви, че структурата е извършила поредна стъпка в процеса с потвърждаване на обменния курс лев-евро, който ще бъде окончателно приет по-късно днес от ЕКОФИН. Международната роля на еврото отразява икономическата сила на еврозоната, каза той, отбелязвайки, че еврозоната продължава да се разширява.
България отвори нова глава в съвременната си история като направи последните две стъпки за влизането си в еврозоната. Страната ни вече е окончателно приета след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел. Минути след оповестяването на новината не закъсняха и първите реакции на политиците у нас.
Министър-председателят Росен Желязков поздрави България по случай официалното приемане на страната в еврозоната. По думите му правителството е ангажирано с плавен преход към единната европейска валута.
"Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на институциите, партньорите и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Правителството остава ангажирано с плавен и ефективен преход към еврото в интерес на всички граждани", написа в социалната мрежа X премиерът.
Министър-председателят Росен Желязков поздрави България по случай официалното приемане на страната в еврозоната. По думите му правителството е ангажирано с плавен преход към единната европейска валута.
"Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на институциите, партньорите и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Правителството остава ангажирано с плавен и ефективен преход към еврото в интерес на всички граждани", написа в социалната мрежа X премиерът.
"Добре дошла в еврозоната, България! Това написа зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС в Народното събрание Костадин Ангелов в официалния си профил във Facebook.
В официалната страница на ГЕРБ в социалната мрежа също публикуваха информация за протеклото гласуване.
Първите политически реакции у нас
"Промяната се случи! Европейският парламент току-що приветства България с "Добре дошли в еврозоната!". Това написаха от "Продължаваме промяната" на официалната си страница във Facebook.
Страната ни се стреми към това още от влизането си в Европейския съюз през 2007 г., пише още в публикацията. Тя продължава с хронологично проследяване на стратегическите стъпки към пълната ни евроинтеграция, извършени през последните години.
"След днешното гласуване вече можем с увереност да заявим, че България е на прага на членството си в еврозоната — ключов етап, който финализира дългогодишния процес по пълноправната европейска интеграция на страната ни. Това е исторически момент, с който се затваря цикълът по присъединяването ни към всички основни механизми и политики на Европейския съюз". Това написаха от ПГ на АПС в официалния си профил във Facebook.
"Ние винаги сме подкрепяли пълноправното членство на България в ЕС – не просто като политически приоритет, а като стратегически избор за бъдещето на страната, за стабилността, развитието и благосъстоянието на българските граждани", пише още в публикацията.
Какъв ще е дизайнът на българските евромонети
"Боже, пази България” - това е надписът, който ще можем да виждаме на българската монета от 2 евро.
Какви са задължителните елементи, които са включени в дизайна на националната страна на нашите евромонети:
- Изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на Европейския съюз;
- Изписване на кирилица на думата "България” като обозначение на държавата, която е изсякла монетата;
- Избраните незадължителни елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети са - изписване на кирилица на думата "евро” на монетите от 1 и 2 евро;
- Думата "стотинка” на монетата от 1 цент и "стотинки" на монетите от 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
-Изписване на годината на въвеждане на еврото в България;
- Мадарският конник ще бъде на монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, св. Иван Рилски ще виждаме на монетата от 1 евро, а Паисий Хилендарски – на евро монетата от 2 евро.
Водещи
-
ЕК обмисля промени в допълнителното пенсионно осигуряване
Една от инициативите, която понастоящем е отворена за коментари, е препоръката за...
17.07 | 17:45
Най-четени
-
Божанков и Цончо Ганев се помириха
Миналата седмица Явор Божанков поиска Цончо Ганев да освободи мястото на председателстващ...
17.07 | 10:45
-
Електрическите тротинетки получиха нова регулация след гласуването в парламента на промените в Закона за движение по пътищата
Депутатите забраниха на деца под 16 години да карат тротинетки, а защитната каска стана...
17.07 | 10:59
-
Йотова очаква информация от институциите за оттеглените показания срещу кмета на Варна
Тя каза, че от вчерашния и днешния ден въпросите стават все повече
17.07 | 13:20
-
Ключов ден: Апелативният съд решава за кмета на Варна
Вчера заместник-кметът на Варна Диан Иванов се отказа от показанията си срещу Коцев,...
17.07 | 09:15