Йотова: Трябва да спрем емиграцията и изтичането на мозъци 08.11 | 15:45
Икономика, лидерство, обществено съгласие са начините да ги постигнем, смята тя

"Необходима ни е политическа воля и обществено съгласие да направим България по-добро място за живот и труд на българските граждани! Необходимо ни е лидерство във вземането на тежки, даже понякога непопулярни решения в името на българската перспектива. Необходими са ни знаещи и грамотни хора." Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на "Отражение на външната трудова миграция върху българската икономика".
Фондация "Фридрих Еберт" и Институтът за икономика и международни отношения представиха оценки за въздействието на трудовата миграция върху икономиката на България на базата на специално разработен модел.
"Това изследване трябва да бъде настолна книга на всяко едно управленско решение. Анализите, гледните точки и мнения трябва да са на масата на всеки, който има претенциите да управлява, на всяка политическа партия, на законодателната и на местната власт", посочи Илияна Йотова.
Вицепрезидентът е категорична, че няма как да се справим с острата демографска криза, една от причините за която е външната миграция, без многогодишна икономическа и финансова рамка за България, която да зададе необходимата перспектива за развитие. "Макар в програмите на политическите партии, на правителството да съществува сходство в приоритетите за развитие на икономиката, този необявен консенсус не ражда конкретика и не се превръща в реални резултати", отбеляза Илияна Йотова.
Сериозен източник на външна миграция е оформянето на т. нар. "демографски пустини" и концентрацията на населението в няколко големи града. Според вицепрезидента е необходими промени в инвестиционната политика и изнасянето на индустриалните центрове извън големите градове.
Илияна Йотова е убедена, че държавата, бизнесът и местната власт могат и трябва да разработват съвместни стратегии за задържането на младите хора, на завръщащите се от чужбина.
Вицепрезидентът обърна специално внимание на идеята за внос на работна ръка от чужбина, за да се ограничи дефицитът на работна ръка. Важно е да се направят точни анализи за плюсовете и минусите, да се преценят рисковете от социален дъмпинг върху активните хора в България. "Не разполагаме с адекватни политики за истинска реализация на чужда работна сила – от остарялото законодателство, инфраструктурата на териториалните служби по трудови и социални въпроси, до признаване на сертификати, дипломи, трудов стаж", посочи Илияна Йотова.
Водещи
-
Ангелов обеща 2 млн. имунизирани българи до края на 2021-ва
Няма проблем да внесем и ваксини извън ЕС, стига да са одобрени, отбеляза здравният министър
22.01 | 13:00
-
Нова акция „Скорост“ започва из цялата страна
1 млн. са хванати да карат по-бързо от позволеното за миналата година
22.01 | 12:57
-
Полицията в Ямбол разкри извършителя на кражба на много пари
Задържани са шестима, единият вече е с обвинения
22.01 | 12:35
-
ТЕЦ-ове и ВЕЦ-ове заместват спрения блок в „Козлодуй“
По разпореждане на ЕСО са активирани заместващите мощности на всички централи
22.01 | 12:18
Най-четени
-
Брюксел иска нови ограничения за пътуване в ЕС
Новите щамове правят ситуацията в Европа много сериозна, казва Фон дер Лайен
22.01 | 09:06
-
6% са положителните за COVID-19 тестове през последните 24 часа
455 са новозаразените, 2256 – излекуваните, 90 - починалите
22.01 | 07:12
-
Евролидерите: Ваксинационните сертификати няма да са документ за пътуване, засега...
Границите трябва да останат отворени, но да се ограничат всички пътувания, които не са...
22.01 | 07:26
-
Облачно, но без валежи
Температурите продължават да се вдигат, максималните на места ще достигнат 14 градуса
22.01 | 07:00