КЗП спря от продажба „гърмящи“ дъвки и шоколадчета 01.04 | 13:52
Направиха специален електронен каталог за опасни стоки за шега
![КЗП спря от продажба „гърмящи“ дъвки и шоколадчета](http://inews.bg/pictures/1678443_1004.jpg)
В Деня на шегата, 1 април, Комисията за защита на потребителите (КЗП) разпространява електронен каталог на спрените от продажба опасни "стоки за шега”, от които удря "наднормен” ток. Рискът при тях произтича от обстоятелството, че при задействането им се освобождават електрически импулси над допустимите по стандарт норми за този вид стоки, което може да предизвика силен уплах и дори да навреди на здравето. Това важи в още по-голяма степен по отношение на децата, които най-много се впечатляват от подобен вид стоки.
"Черпенето” с дъвка от пакетче или с шоколадово десертче може да се превърне от майтап в лош инцидент. Експертите на КЗП обръщат внимание на обстоятелството, че понякога тези стоки се продават без информация на български език и предупреждения за опасностите. В каталога на опасните "шеговити” стоки намират място и т.нар. "запалки с необичаен външен вид”. Те пък изненадват с изскачащ от най-неочаквани места пламък. Натискането на задната гума на мотор-запалка, например, задейства механизма за запалване и от "мястото на шофьора” изниква пламък. "Ефектът” от това може да е изгаряне и дори пожар. Целта на инициативата е да се обърне внимание на продуктите, които съдържат рискове за здравето и живота на гражданите, както и на най-често срещаните опасности. Това ще даде повече знания на хората как да се предпазят от придобиване на опасни стоки и от възникването на инциденти с тях.
Превенцията на пазара от опасни продукти е водещ приоритет за КЗП. През 2015г. контролният орган предотврати разпространението на пазара на близо 200 вида рискови стоки и услуги. Най-голям дял от тях се пада на облеклата за деца с връзки и дребни апликации, запалките с необичаен външен вид и изделията, които наподобяват различни храни. Подробно описание и снимков материал на доказано опасните и забранени за продажба стоки в Европейския съюз са достъпни на официалната интернет страница на КЗП на адрес: www.kzp.bg.
КЗП ще продължи да осъществява превантивен и последващ контрол по отношение безопасността на видовете стоки и услуги, за които има функции да проверява.
Водещи
-
Кирил Петков: Ще следим всяка позиция в регулаторите
Лидерът на "Продължаваме промяната" изрази притеснение, че управляващата коалиция вече е...
10.02 | 18:00
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
Най-четени
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни
10.02 | 15:30