Какво време ни чака през октомври? 28.09 | 17:20
Вижте месечната прогноза за времето на НИМХ

Най-високите температури през октомври у нас ще бъдат между 28 и 33 градуса, а най-ниските - между минус 2 и 3 градуса, по-високи ще са в източните райони. Това съобщи за БТА главен асистент д-р Красимир Стоев - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), който е изготвил прогнозата за времето за октомври.
По думите му тази година през октомври се очаква средната месечна температура да бъде около и над нормата, която в равнините е между 11 и 15 градуса, по високите полета - между 10 и 13 градуса, в планинските райони - от 0 до 7 градуса.
Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която за по-голямата част от страната е между 40 и 70 литра на квадратен метър, а за югоизточните райони е между 50 и 100 литра на квадратен метър.
В началото на октомври, след преминаването на атмосферния фронт, налягането в приземния слой ще се повиши - валежите ще спрат, облачността ще се разкъса и намалее, вятърът ще отслабне. На 2-3 октомври сутрешните температури ще се понижат и в котловините, и по високите полета ще са между 0 и 3 градуса, и там ще се образуват слани.
Какво ще е времето през трите десетдневия на октомври?
През повечето дни от първото десетдневие ще преобладава слънчево време, преди обяд в равнините и низините ще се образуват мъгли, които около обяд ще се разсейват. Температурите постепенно ще се повишат. В средата на десетдневието ще премине слабо изразено атмосферно смущение. Ще има временни увеличения на облачността, но само на изолирани места ще превали слаб дъжд, а температурите относително ще се понижат.
В края на първото и в началото на второто десетдневие на октомври динамиката на атмосферните процеси над Балканския полуостров ще се повиши. През страната ще премине студен атмосферен фронт. Облачността ще се увеличи и на места от запад на изток ще превали дъжд. Температурите временно ще се понижат. През следващите дни до края на второто десетдневие температурите ще се задържат по-високи от обичайните. Ще преобладава слънчево време, на места в равнините със сутрешни мъгли. В края на периода с усилване на вятъра от северозапад се очаква отново да премине студен атмосферен фронт. На места ще превали дъжд, а температурите относително ще се понижат.
През първата половина от третото десетдневие преносът на въздушни маси ще е от югозапад и температурите ще бъдат значително по-високи от обичайните. Облачността ще е разкъсана, значителна над западните райони, където на места ще има валежи, а в равнините ще е мъгливо. През втората половина от десетдневието динамиката на атмосферните процеси над Балканския полуостров ще се увеличи. Има повишена вероятност за създаването на валежна обстановка. Температурите значително ще се понижат и ще се доближат до обичайните за края на октомври.
Характерни особености на месеца
Октомври е типичен есенен месец. Средните денонощни температури се понижават чувствително в течение на месеца. Сутрините са студени и мъглата става все по-характерно явление. Зачестяват нахлуванията на студени въздушни маси и при изясняване се образуват слани. Увеличава се броят на мрачните и дъждовни дни.
Средно броят на мрачните дни през октомври е от шест до девет. В планините по най-високите части винаги пада сняг. В същото време има много хубави дни, познати като периоди на "възвръщане на лятото". Температурата на морската вода все още е сравнително висока и по Черноморието температурите остават по-високи, а вероятността за образуване на слани е незначителна.
Астрономическа справка
В началото на октомври слънцето в София изгрява в 7 часа и 24 минути, и залязва в 19 часа и 7 минути. Продължителността на деня е 11 часа и 43 минути.
В края на месеца слънцето изгрява в 7 часа и залязва в 17 часа и 20 минути. Продължителността на деня е 10 часа и 20 минути.
Фазите на луната през месеца са: на 2 октомври е новолуние, на 10 - първа четвърт, на 17 - пълнолуние, а на 24 октомври е последна четвърт.
Водещи
-
Освен варенския кмет: Задържани са и двама общински съветници
Подробности за случая се очакват в утрешния ден
08.07 | 18:20
-
Приключиха снимките на следващия сезон на „Ергенът" - "Любов в рая"
Шоуто е свършило преди седмици
08.07 | 17:45
-
Шофьорът, причинил катастрофата, в която загина Сияна, остава в ареста
Съдът е сметнал за неоснователни мотивите на защитата на подсъдимия
08.07 | 17:30
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44