Камери и GPS-и ще пазят горите от незаконно изсичане 27.05 | 12:38

Промените на Закона за горите влизат веднага за приемане от парламента

От Ростислава Иванова

Държавата засилва контрола в секторите дърводобив и дървопреработка. С промени в Закона за горите се въвежда изискват към собствениците на автомобили за транспортиране на дървен материал да имат GPS системи, а обектите, които складират и обработват дървесина, да монтират камери, които да записват 24 часа в денонощието. Дърводобив вече ще се извършва само в светлата част на деня.

Това съобщи след днешното редовно заседание на Министерски съвет министърът на земеделието и горите Десислава Танева. Правителството прие предложените от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) мерки срещу незаконната сеч.

Одобрените от кабинета законодателни мерки целят от една страна засилване на контрола върху планирането и извършването на дейностите в горите и защита срещу нерегламентирания дърводобив, а от друга са свързани с контрола върху добива на дървесина и начина на провеждане на сеч, каза министърът.

Проектозаконът влиза още утре на първо четене в парламентарната комисия по земеделие и трябва да бъде приет до лятната ваканция на Народното събрание.

След влизане в сила на мерките срещу незаконния дърводобив, веднага ще бъде отменен наложеният от парламента временен мораториум върху износа на необработен дървен материал, поясни Танева. Правителството е вкарало в проекта и част от пакета с 16 мерки, предложени от Коалиция "За да остане природа в България". Вносителите на поправките обаче не са се съобразили с искането на природозащитниците Агенцията по горите да придобие самостоятелен статут като се отдели от министерството на земеделието, отговори Танева на въпрос на iNews.

В момента се разработва електронна система за он-лайн издаване на превозни билети при транспортиране на дървен материал, които в комбинация с GPS устройства на моторните превозни средства, ще доведе до желания ефект на процесите по отчет и контрол в горския сектор, подчерта министърът. С промените се предвиждат и много по-сериозни санкции за извършени нарушения. Държавата ще отнема веднага лиценза за всякакъв род дейности в горите на физически лица и фирми, хванати още при първо нарушение, обяви Десислава Танева.

С цел по-добра регулация при планирането на дейностите в часните горски имоти и осъществяването на по-ефективен контрол в часните гори, се правят нормативни промени, свързани с изработването на планове и програми, включително и изработването на областни планове за развитие на горските територии. Въвежда се встъпителен изпит за лица, които искат да получат регистрация за упражняване на частна лесовъдна практика. Според вносителите на проекта това ще гарантира, че само образовани по специалността, опитни и компетентни хора ще могат да стават частни лесовъди. На практика, това са лицата, ангажирани в целия процес от планирането на сечите до тяхното провеждане и експедиране на дървесината, обясни Десислава Танева.