Кандидатите за Неврокопски митрополит искат да продължат делото на Натанаил 16.01 | 15:37
И двамата приемат с благодарност решението на епархийските избиратели

Според двамата кандидати за Неврокопски митрополит, трябва да се продължи делото на покойния дядо Натанаил. Мелнишкият епископ Серафим и Браницкият епископ Григорий заявиха, че който и от тях да оглави епархията, трябва да приеме с готовност това послушание, да продължи и доразвие изграденото от митрополит Натанаил.
"Той работеше и с младежите, и с децата, той се занимаваше и с храмостроителство, със социална дейност. Този, който ще бъде избран, трябва да се постарае според силите си да продължи делото на покойния дядо Натанаил, което не е лека задача", заяви игуменът на Троянския манастир дядо Григорий.
По думите на дядо Серафим върху основата, която дядо Натанаил е заложил в живота на Неврокопската епархия, трябва да бъде надграждано. Според него следващият глава на епархията трябва да отстоява единството сред християните.
"Едно от важните неща е и работата с подрастващите, децата, младежите. Това ще бъде най-трудната и отговорна работа в живота на църквата - да бъдат просвещавани в истините на православната вяра, защото само това може да изведе към по-добро бъдеще народа", каза Мелнишкият епископ Серафим.
И двамата кандидати приемат с благодарност решението на епархийските избиратели, и двамата са познати в епархията.
"Приемам го, че това е воля Божия, изразена чрез избирателите. Аз съм произлязъл от тази епархия, там съм станал монах, там съм ръкополаган. Там съм служил от 1996 до 2007 г. Не съм непознат на избирателите и вярващия народ", заяви още Браницкият епископ Григорий.
По думите на Мелнишкия епископ Серафим много е вълнуващо това признание, тъй като той от дълго време е свързан с хората и живота в епархията.
"Не съм си представял, че до такава степен може да бъде изразено тяхното признание, благодарен съм за това и не може да се каже, че е напълно неочаквано", допълни дядо Серафим.
Той каза още, че едва ли някой би бил готов за такъв пост, защото това не е пост, към който човек се стреми или се подготвя, а към който Господ призовава.
В момента и двамата кандидати са в Троянския манастир до неделя, когато Светият синод ще опреди кой ще е наследника на дядо Натанаил.
"Който и да е той всеки би се радвал за другия", каза дядо Серафим, а игуменът на Троянския манастир пожела на бъдещия митрополит духовни сили и бодрост, мъдрост, преданост и трезвеност в предстоящото служение, предаде БТА.
Водещи
-
Шефът на МИ6: Няма абсолютно никакви доказателства, че Путин иска мирни преговори
Мур, който ще се оттегли от поста си в края на септември, се възползва от прощалната си реч,...
19.09 | 17:59
-
Атанас Запрянов: ВВС са готови за защита от дронове
Проекти за модернизация до 2032 година
19.09 | 17:40
-
КНСБ отчита драстични разлики при ориз, млечни продукти и плодове за август 2025
Динамика на цените през август
19.09 | 17:20
-
НОИ: Нито една пенсия няма да бъде намалена от 1 януари
Омбудсманът Велислава Делчева предупреди присъстващите за възможни телефонни измами, свързани...
19.09 | 17:05
Най-четени
-
Даниел Митов: Никой няма право да докосва полицай
Той бе запитан дали полицаите са уморени и недостатъчно обучени във връзка с трагичния...
19.09 | 14:15
-
Бойко Борисов с критика към Делян Пеевски: Никой не си е самодостатъчен
Борисов направи предложение от МОН да забранят излъчването на пленарните заседания, защото се...
19.09 | 09:59
-
Сменяме личния лекар по-лесно
Регистрационната форма за избор на личен лекар ще претърпи техническа преработка, като се...
19.09 | 11:59
-
Валерия Велева: Радев блокира държавата. Нови избори ще покажат същата картина
На ПП им трябва да разширят подкрепата, допълни тя.
19.09 | 12:15