Капаните за България в търговското споразумение между ЕС и САЩ 25.06 | 12:56
Според вицепремиера Калфин ТПТИ не трябва да се подписва във вида, в който е сега, защото в него има повече вреди за страната ни, отколкото ползи
Във варианта, в който до момента е договорено Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции /ТПТИ/между ЕС и САЩ, не би трябвало да бъде подкрепено. В него има повече вреди за страната ни, отколкото ползи. Това коментира вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред журналисти.
Правителството трябва да поръча и да направи оценка за въздействието от ТПТИ върху България - за българските граждани, за бизнеса, за синдикатите, отбеляза социалният министър и добави, че вече е предложил това на премиера. Според него се говори за ползите от споразумението средно за ЕС, а България има своя икономика и интереси и те трябва да бъдат отчетени в националната ни позиция по споразумението.
Вицепремиерът посочи като основен проблем процедурата за уреждане на споровете и възможностите за одържавяване на публични услуги. Задължително трябва да се договори еднакво спазване на стандартите и за труд, и за екология. За тези теми няма договореност, заяви още той.
Като евентуални ползи от споразумението министърът посочи, че отварянето на пазарите дава повече възможности за икономиката. Нашият стокообмен със САЩ за съжаление е доста малък, но това не предполага, че не трябва да направим анализ как той ще се промени при приемане на ТПТИ, за да знаем какво подкрепяме и какво не, категоричен бе Калфин. Той направи паралел с участието ни на европейските пазари, където имаме много износ с ниска добавена стойност.
Трансантлантическото партньорство за търговия и инвестиции не е е просто икономически, а политически договор и крие много коварства както по отношение на икономиката, така и по отношение на демокрацията. Около това становище на Иво Христов от сдружението "Солидарна България" се обединиха участниците в дискусионен форум за рисковете за българската индустрия ТПТИ, организиран от КНСБ, Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори и КТ "Подкрепа" .
Участниците във форума посочиха, че европейският потребител в момента се радва на много по-голяма защита от американския и с евентуалното разпростиране на споразумението на нашия пазар ще нахлуят хормонално третирани меса и други опасни продукти.
Опасност крие и механизмът за разрешаване на споровете "инвеститор-държава", който дава възможност на чуждестранните компании да съдят държави, когато правителствата приемат нови или променят вече съществуващи закони, смятат още дискутиращите.
Любен Томев от КНСБ цитира две европейски изследвания, според които крайният ефект за разполагаемия доход на домакинствата от споразумението би бил "да пием едно допълнително кафе на седмица, и то не всички да го пият".
Ефектът в заетостта на ЕС ще е ръст малко над 124 хиляди души, допълни той.
В ТПТИ трудът се третира като нетарифна бариера и това няма как да ни прави щастливи. От друга страна, е повече от ясно, че в споразумението съществуват куп опасности, които не са непременно в нашия сектор, но не бива да ги подценяваме. Примерно, разпространението на ГМО, което в по-голямата част на Европа среща тежка съпротива, в т.ч. и в България. А възможността, при която корпорации могат да съдят държави категорично не ни харесва. От друга страна, от различни места се чуха цифри как някакви европейци щели да получат допълнителен доход в евро средно при приемане на споразумението. Аз като чуя нещо средно моментално влизам в режим на повишено внимание, защото това означава, че всички тези пари ще отидат на едно място, а другите ще гледат тавана, образно казано, каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов
Така че очевидно споразумението, по наша оценка, не е направено в интерес на тези хора, които нещо средно щели да получат. Ще получат печалби корпорациите, а ние, ако позволите по-свободен език - ще лапаме мухите. В този смисъл имаме поредица забележки и резерви към ТПТИ- не ни харесва тази идея, допълни синдикалният лидер.
Но май и от другата страна на океана не са много щастливи от ТПТИ, добави той. Америка твърди, че колкото пъти там са подписвали подобни споразумения, толкова пъти са намалявали работните места, увеличавала се е безработицата. Така че съпротивата срещу ТПТИ не е само от наша страна. Друг въпрос е какво ще се получи в крайна сметка.
Когато нещо се прави на тъмно и зад гърба на хората няма как да не ни притеснява, с каквито и приказки за търговски тайни да бъде покривано, смятат участниците в събитието.
Водещи
-
Макрон се среща със Зеленски, Стармър и Мерц в Лондон
Там ще обсъдят ситуацията в Украйна и текущите мирни преговори с посредничеството на САЩ
06.12 | 18:32
-
Арман Бабикян: Възможни са разговори между Радев и Пеевски, които не виждаме
"За растежа на Пеевски е нужен брилянтен представител на изтока и лявото като Радев", смята...
06.12 | 17:40
-
Боршош: Планинският туризъм е с ниско ниво на достъпност
Министърът на туризма коментира, че 2026 година трябва да е преломна за българския планински...
06.12 | 17:20
-
Никола Цолов с първи подиум във Формула 2
06.12 | 16:59
Най-четени
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20
-
Свлачище блокира движението по пътя Асеновград - Смолян
В град Пловдив са наводнени кръстовища
06.12 | 12:40
-
Любен Дилов-син: Политически е изгодно да подадем оставка, но държавата има нужда от бюджет
Новата финансова рамка ще се хареса, смята той
06.12 | 13:00
-
Денков: Независимо какво пише в бюджета, искането за оставка си остава
ПП - ДБ готви протест в деня ня глласуването му - засега е сряда
06.12 | 12:00