Кой е Росен Карадимов - избран за председател на КЗК 23.05 | 15:15
Парламентът избра Росен Карадимов, номиниран от "БСП-Обединена левица", за председател на Комисията за защита на конкуренцията.

Парламентът избра Росен Карадимов, номиниран от "БСП-Обединена левица", за председател на Комисията за защита на конкуренцията.
Доц. д-р Росен Карадимов е хабилитиран преподавател в Юридическия факултет на Софийския Университет "Св. Климент Охридски". От 1991 г. е преподавател по Гражданско право-обща част, Облигационно право и Правен режим на интелектуалната собственост. Има специализация в Институтa "Макс Планк", Хамбург, Германия. От 2015 г. е титуляр на лекционен курс по "Правен режим на интелектуалната собственост", част от която са и правилата за закрила срещу нелоялната конкуренция. Автор е на множество публикации и две монографии в материята на интелектуалната собственост. Доц. д-р Росен Карадимов е лектор и във Факултета по журналистика и масови комуникации към Софийския Университет "Св. Климент Охридски" и в Националния институт по правосъдие. Член на работна група "Закрила на интелектуалната и индустриална собственост" към Съвета по европейски въпроси на Министерския съвет на Република България и член на Академичния съвет към Председателя на Патентното ведомство на Република България. Арбитър е към Търговския арбитражен съд при Националната юридическа фондация. Адвокат към САК от 1995 г.
Карадимов е народен представител в VII Велико народно събрание и участва в приемането на Конституцията от 1991 г. Народен представител в XXXVI Народно събрание. Доц. Карадимов е бил общински съветник и заместник-председател на Столичен общински съвет в периода 1999– 2003 г. Съветник на Министър-председателя на Република България в периода 2005-2009 г. В двете служебни правителства на Димитър Главчев беше министър на иновациите и растежа.
През ноември 2022 г. доц. Росен Карадимов е избран от служебното правителство на Президента на Република България Румен Радев за член на Надзорния съвет на Българска банка за развитие ЕАД, а малко след това - за негов председател. В рамките на две години Банката премина цялостна трансформация и се превърна в една от най-прозрачните институции в страната, като уплътни функциите си на истинска банка за развитие.
Под ръководството на доц. Карадимов в качеството му на министър на иновациите и растежа и принципал на ББР бе изготвена новата тригодишна стратегия на Банката (2024-2026 г.), която беше приета от Министерския съвет на Република България в средата на 2024 г. Стратегията запази фокуса към подкрепата на МСП, но позволи на банката за развитие да се превърне в мощен пазарен инструмент за подкрепа на публичните политики на държавата, включително за преодоляване на регионалните дисбаланси. С новата стратегия ББР интервенира в ключови сектори и публични политики, инфраструктурни проекти, транспортна и комуникационна свързаност, енергетика, военнопромишлен комплекс, насърчаване на експорта и иновациите, социална и здравна инфраструктура.
Като министър на иновациите и растежа Карадимов водеше политика на безалтернативна реиндустриализация на България, като път за икономически растеж, привличане на стратегически инвеститори и преодоляване на регионалните различия. Абсолютен приоритет в работата му беше изграждането на индустриални зони и паркове и Министерството финансира по плана за възстановяване и устойчивост с 207 млн. лв. 11 индустриални парка и зони в страната.
Водещи
-
Димо Алексиев влиза в затвора за година и половина, реши съдът на първа инстанция
Ще си вземе шофьорската книжка малко след излизане от пандиза
30.07 | 21:00
-
Тол камерите заснеха кола със средна скорост 202 км/ч на АМ „Тракия”
Друга летя със 181 км/ч по „Европа”
30.07 | 20:13
Най-четени
-
Десислава Иванчева и нейната заместничка Биляна Петрова дадоха първо интервю след освобождаването си от затвора
Заплахи и притискания
30.07 | 10:59
-
Възпяха Десислава Иванчева в стихове
Тя е героиня във вдъхновената от Радой Ралин и Алеко книга "През Банкя до Харвард и назад" на...
30.07 | 15:00
-
Тази седмица влизат в сила ключови промени за движението по пътищата и за наказателната отговорност на шофьорите
Критики към новите мерки
30.07 | 09:59
-
Борисов: Имаше 4 години да се закупи някаква техника, ако е имало воля
Не е имало воля. Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
30.07 | 11:15