Кръстовището при Телевизионната кула "отпушва" трафика 28.11 | 13:33
Кръстовището се пуска три месеца преди официално установения краен срок
Днес беше пуснато в експлоатация кръстовището на две нива при Телевизионната кула в София. То е изградено безконфликтно - на две нива, със средства на Столичната община, информира Econ.bg.
Кръстовището се пуска три месеца преди официално установения краен срок. На мястото вече няма светофари, което ще ускори трафика с 8 минути в пиковите часове.
При осъществяването на проекта са спестени 3 млн. лева, с които е разширен булевард "Драган Цанков".
На официалното откриване на реконструираната инфраструктура днес присъстваха премиерът Бойко Борисов, кментът на София Йорданка Фандъкова, заместник-кметът на столицата с ресор "Транспорт" Любомир Христов и други официални лица.
Директното направление по продължението на бул. "Пейо Яворов" е решено като безконфликтно с преминаване на долно ниво под бул. Драган Цанков.
Връзката на бул. "Пейо Яворов" с кръговото кръстовище се осъществява с входящи и изходящи шлюзове и рампи, успоредни на директното направление, със стоманобетонни подпорни стени. В ревизираното решение ширината на лентите е намалена до 2х3.0м с цел намаляване на броя на засегнатите от обхвата на обекта дървесни видове, посочват от Столичната община.
Новото съоръжение е с колекторна система за отводняване с дължина 3 км, по трасето са изместени 650 м водопровод и 15 км телефонни кабели, които са поставени в нова тръбна мрежа, както и 2000 м силови кабели.
По подпорните стени е монтирано осветление, а вътрешността на самото кръгово и прилежащите площи са озеленени.
За да стане факт новото кръстовище, са изкопани 60 000 кубични метра, и са използвани 18 000 куб. метра трошен камък за насипи. Изпълнени са подпорни стени с обща дължина от 1100 м, с височина до 8 м.
Асфалтирани са 21360 квадратни метра с дебелина на асфалта 28 см.
Целта на проекта беше да отпуши "тапата" от автомобили, която се образуваше ежедневно в района.
До края на годината ще бъде пуснато и кръстовището на булевард "Иван Гешов" и улица "Георги Софийски". На финалната права е и рехабилитацията на булевард "Бъкстон". Следващата година ще бъдат изградени кръстовищата на булевард "Иван Гешов" и "България" и при Семинарията и "Симеоновско шосе”. Предстои обновяване на "Цариградско шосе” и булевард "Дондуков".
Водещи
-
Личните трансфери на домакинствата: България получава повече, отколкото изпраща
В резултат отрицателното салдо на ЕС спрямо страните извън Съюза се разширява и през 2024 г....
15.12 | 16:45
-
Нови арести на полицаи, назначиха временен шеф на Пето РПУ 2
След акция в София и Ловеч са задържани 7 души за наркотици и корупция, сред тях и служители...
15.12 | 16:30
-
AI на помощ: Около 100 души на ден използват чатбота за кандидатстване в ясли, градини и училища в София
СО стартира първия си интелигентен чатбот – дигитален асистент, интегриран в платформата за...
15.12 | 16:15
-
Столичната община планира изграждането на 9 паркинга с над 2 000 нови места
Промените в паркирането - на пауза?
15.12 | 15:59
Най-четени
-
Бившият номер 19 в света прекрати кариерата си през 2021 година и веднага след това започна да се занимава с треньорство.
"Ще бъде голяма изненада да има кабинет в този парламент."
15.12 | 10:15
-
Деница Сачева: Борисов знае кога е време за мъже
По време на брифинга след срещата, Сачева акцентира върху икономическото състояние на страната...
15.12 | 11:30
-
Президентът провежда консултации с представители на ПП-ДБ
Ние смятаме, че сегашното правителство трябва да внесе удължителен бюджет и той да бъде приет...
15.12 | 11:45
-
В края на 2025-а обновените софийски тротоари ще са 200 дка
Дейностите се възлагат от Столичната община и районните администрации по Програмата за...
15.12 | 12:15