Летни курсове по български за децата, на които не е майчин 06.07 | 14:18
Децата на бежанците ще започват да го учат от детската градина, предвижда нова стратегия на образователното министерство

Децата в България, чийто майчин език не е българският, ще ходят на допълнителни курсова. Така освен часовете в училище, те ще трябва да взимат и извънредни часове. Единият вариант е те да се провеждат като допълнителни уроци в школото, а вторият – през лятната ваканция да се организират допълнителни курсове по български език. Това е един от основните нови моменти, заложени в проекта на Министерството на образованието и науката за Стандарт за усвояване на българския книжовен език, който е публикуван са обществено обсъждане на сайта на ведомството.
Той ще урежда усвояването на езика от всички деца и ученици, за които българският не е майчин – от етническите малцинствени групи, деца на чужди граждани, които работят у нас, или на бежанци. Стандартът регламентира и усвояването на езика от децата на българите в чужбина.
За децата с различен от български майчин език, допълнителните часове или курсове ще бъдат безплатни. Подкрепата за изучаване и подобряване на познанията по български ще се организира според потребностите на всяко дете и ще включва консултации, занимални по интереси, библиотечно-информационно обслужване и логопедична работа.
С цел приобщаването на учениците мигранти и бежанци също ще се се провежда допълнително обучение - индивидуално или в група. В детската градина за тях се предвиждат допълнително 2 часа седмично при целодневно обучение и един при полудневно. Стандартът регламентира и продължителността на допълнителното обучение по български език. За ученици в начален образователен етап – 90 учебни часа, по 3 часа седмично; за деца в прогимназиален етап – 120 учебни часа, по 4 часа седмично; за ученици, обучаващи се от VIII клас до класа, в който навършват шестнадесет години – 180 учебни часа, по 5 часа седмично.
Децата на българите в чужбина ще учат български език и литература от I до ХII клас по програми с редуциран брой часове. Те се разработват на основата на утвърдените програми за обучение по български език и литература в съответствие с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка. В тези програми акцентът е върху езика, но се изучава и литература.
Новият стандарт за усвояването на българския книжовен език не определя обучението по български език и литература в рамките на общообразователната подготовка в I – XII клас. Това вече е уредено в стандарта за общообразователната подготовка, приет с наредба през ноември 2015 г., уточняват от МОН.
Водещи
-
Заради напускането на ДПС - ДПС: Управляващите партии с обща позиция
България се нуждае от редовно правителство, категорични са от ГЕРБ-СДС, БСП - ОЛ и ИТН
15.04 | 21:00
-
Подписаха договора за проучвания за добив на нефт и газ в Черно море
На церемонията присъства и премиерът Росен Желязков
15.04 | 20:45
-
Тръмп съкращава с 50% бюджета на Държавния департамент
Ще бъдат закрити програми и посолства по целия свят
15.04 | 20:30
Най-четени
-
Недоволство в Перник заради концесия за добив на въглища
Срещу разработването на находището се обяви и кметът Станислав Владимиров
15.04 | 16:45
-
Футболният лукс в Европа: Къде живеят звездите? 3
15.04 | 08:30
-
ДПС-ДПС решава дали да продължи подкрепата си за правителството на премиера Росен Желязков
В събота Ахмед Доган се завърна в резиденцията си в Бояна известна също така като „Боянските...
15.04 | 09:30