Липсата на млади учители - съществен проблем пред образованието на децата 12.09 | 07:42
Подготвя се национална програма за набиране на млади учители
Подготвя се национална програма за набиране на млади учители в системата на българското образование, каза пред БТА Самуил Шейнин, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Националната програма ще бъде внесена в Министерството на образованието, младежта и науката (МОНМ) до 30 септември и ще бъде разгледана на отраслов съвет от всички социални партньори.
За реализацията ѝ Съюзът на работодателите настоява да бъдат заделени 5 млн. лв. от държавния бюджет за 2013 г.
Предвижда се програмата да тръгне пилотно още в началото на следващата година в десетина български училища.
По данни на организацията едва 0,1% са младите учители до 25 г. в учебните заведения у нас. Те наброяват 280 в общообразователните училища, 161 са в детските градини и 69 в професионалните гимназии. Само 3,27 на сто от учителите у нас са до 29-годишна възраст.
Присъствието на млади педагози е важно за възпитанието на децата, категоричен е Шейнин. Според него една от причините за деформации в поведението и възпитанието на децата е липсата на млади преподаватели в училищата.
Над 55-годишни са 35% от учителите в страната. В общообразователните училища са ангажирани 9 688 от тях. Възрастните преподаватели наброяват 5 673 в детските градини и 3 653 в професионалните гимназии.
"Ако не вземем бързи мерки, когато тези хора се пенсионират, в образователната ни система ще настъпи срив", прогнозира Шейнин.
Националната програма предвижда във всяко училище определен процент от общия числен състав да бъде обявен за назначаване на младши учители без трудов стаж. Ако бъде одобрена, мярката ще бъде заложена в стратегията на всяко учебно заведение и ще се актуализира ежегодно.
Планира се да бъдат подписани споразумения с университетите, като висшите училища се задължават ежегодно да предоставят информация на средните учебни заведения за броя на завършващите студенти по съответни направления и региони.
Още от студентската скамейка младите хора ще провеждат платени практики в местните училища. На педагозите, които ще обгрижват студентите и ще ги въвеждат в учителската професия, също ще бъде заплащано. Допълнително финансиране се предвижда и за университетските преподаватели, които отговарят за студентите и осигуряват съдействие по време на стажовете им.
Основните причини да не идват млади хора в училищата са заплащането, липсата на информация и страх от работа с деца. Възнаграждението на младия учител да бъде обвързано с резултата от работата му и половината от заплатата му да се осигурява от държавата, предвижда подготвяната национална програма.
Съюзът на работодателите настоява младите учители да бъдат стимулирани да повишават квалификацията си, като задължително получават полагащите им се учебни отпуски.
Водещи
-
Зърнопроизводителите в готовност за протест
Причината е недоволство от проектобюджета за 2025 г.
12.12 | 11:15
-
12.12: Огледална дата, на която можете да привлечете късмета в живота си
Ето как да го направите
12.12 | 11:00
-
Делян Пеевски: Радев е един лъжец
По думите му, президентът е разпоредил да се премахне ДПС-НН от списъка с консултациите
12.12 | 10:45
-
Бойко Борисов каза кой пречи да се състави правителство
Асен Василев е този човек, заяви лидерът на ГЕРБ
12.12 | 10:30
Най-четени
-
Облачността намалява, следобед се показва слънцето
Максималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София - около 6°
12.12 | 09:00
-
Почитаме Св. Спиридон
Вижте какви чудеса е направил, а също какви са обичаите и поверията
12.12 | 09:45