Липсват места в държавните занимални за всяко дете 25.04 | 12:30

Таксите в частните занимални варират, като започват от над 250 лева и стигат до 600 лева

От iNews.bg

Липсата на достатъчно места в държавните занимални бута първолаците към частните. Причината за този феномен е недостатъчната материална база. Този проблем е в основата, безплатната помощ на първокласниците в писането на домашните да е екзотика, особено в централните столични школа, въпреки че за всички деца има предвидени средства от държавния бюджет за целодневна организация на учебния процес. Не рядко от няколко първи класа само един или два имат възможността да посещават занималнята. Не са малко случаите, в които учителите на децата водят частната. Това води до преумора на преподавателите, а е друг въпросът, че това е абсолютен конфликт на интереси. Учителите нямат право да преподават на своите ученици срещу заплащане и извън класната стая, предава Telegraph.bg.

Занималня

Таксите в частните занимални варират. Започват от над 250 лева и стигат до 600 лева. Цената зависи от екстрите, които предлагат. Обикновено в нея се включва транспортиране, разходки навън, занимания по интереси и най-важното – помощ при написването на домашните за следващия ден.

Ученици

Наесен около 60 000 деца в България ще прекрачат за първи път училищния праг, твърди председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, позовавайки се на данни на Националния статистически институт. Тя подчерта, че по отношение на учебните планове, програми и съдържание не очаква да има новости. "Учебните програми на 1-4 клас не се преразглеждат и никой няма желание от МОН да погледне там. Единствено СБУ смята, че трябва да се променят учебните програми и съдържание в процеса на ограмотяване, защото е изключително важно децата да могат да се научат да четат от 15.09 до 31.12 на новата учебна година. Сега при всичките тези методологии и съдържание децата се научават да четат в 3-ти клас, което е пагубно", смята Такева.

Очакване

Председателят на СБУ коментира, че очаква първолаците да влязат в добре оборудвани класни стаи и да бъдат поети от много добре подготвени начални учители. "Очаквам малко повече партньорство между учителите и родителите, за да може децата да бъдат спокойни". Попитана кога ще дойде краят на тежките ученически раници, Такева заяви, че той отдавна е дошъл, а тежестта им е заради храната и шишето с вода, които родителите слагат в чантата.

Системата за прием на първолаци в Русе стартира на 25 май.

150 училища в страната са на двусменен режим

150 училища в големите градове са на двусменно обучение, всичко останало е на едносменно, заяви председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. "Двусменното обучение е в Пловдив, Варна, Бургас, София", посочи тя. Такева коментира, че първоначално идеята е била през 2003 година всички да минат на едносменно обучение, което според синдиката тогава е било невъзможно, тъй като е необходимо да се строят училища и това не може да стане с магическа пръчка, затова срокът се удължил до 2007. "Дотогава се реши 50% от сега оставащите училища, които са на двусменно обучение. До 2030 г., ако всяка година има по 70-80 млн. лева за строителство на детски градини и училища, ще решим този въпрос", прогнозира тя.

Водещи