Мая Манолова дава Изборния кодекс на КС 15.02 | 12:57
Според нея с промените се отнемат основни конституционни права на българите

Омбудсманът Мая Манолова обяви, че ще сезира Конституционния съд по приетите промени в Изборния кодекс.
Според нея с промените в Изборния кодекс се отнемат основни конституционни права на българите. Затова тя и екипът й подготвят жалба до КС. Такова нарушение е и отлагането на машинното гласуване, премахването на съдебния контрол върху актовете на избирателните комисии и ограниченията за гласуване в чужбина. Основните критики на омбудсмана са срещу обезсмислянето на преференциите за отделните кандидати в партийните листи, предаде БНР.
"Грубо посегателство върху правата на българските граждани и то върху вече дадени права. Отнемат правото на българите да гласуват за личности, което те поискаха ясно на референдума през 2015 г.", коментира Мая Манолова.
Спас Гърневски от ГЕРБ отхвърли обвиненията:
"По Конституция държавата се управлява чрез многопартийна система. Ролята на партиите е да се осъществява и кадровата политика. Това, че в БСП има сериозни проблеми, не значи, че другите партии не осъществяват демократичен процес".
Манолова бе подкрепена от депутата от БСП Елена Йончева: "Точно така – отнема се демократичното право на българския избирател. Това е безспорно. Това е едно от достиженията на нашата демокрация и то беше отнето буквално натъмно".
Валентин Касабов от "Обединени патриоти" омаловажи активността на Манолова и нарече преференцията "безобразие":
"Тя може да си мисли и приказва каквото си иска. Нейно право е. Всичко това е практики, които се наложиха през тези години. Част от практиките са давани под наем на част от партиите".
Депутатите от ГЕРБ и ДПС отхвърлиха обвиненията, че помежду им има негласна коалиция.
Водещи
-
ООН прогнозира: 3,5 милиона души ще има в България през 2100 г.
Според доклада Китай, Германия, Япония и Русия вече са достигнали своя пик, а населението им...
13.08 | 21:00
-
Зеленски: Украйна и лидерите от ЕС се споразумяха с Тръмп за пет ключови принципа
Украинският държавен глава разкри подробности от срещата между европейските лидери и Тръмп в...
13.08 | 20:45
-
Прокуратурата и МРРБ проверяват сигнал за допълнителни възнаграждения в АПИ
Той е подаден през юни
13.08 | 20:30
-
Извънредни мерки по контрол на трафика в Гърция
Регулирано е движението на входовете и изходите на големите градове, където трафикът е много...
13.08 | 20:15
Най-четени
-
След 33 дни ваканция депутатите ще получат увеличени заплати
С допълнителните плащания, произтичащи от трудовия стаж на държавния глава Румен Радев, сумата...
13.08 | 11:30
-
Трима от „Наглите” изчезнаха мистериозно, издирват ги
Прокопи Прокопиев - Културиста, Ивайло Евтимов - Йожи и Даниел Димитров - Релето са в...
13.08 | 13:45
-
Близо 50% от българите и 69% от бизнеса подкрепят въвеждането на еврото
Това сочат резултатиете от проучване на "Алфа рисърч"
13.08 | 16:59