Между 50 и 60 лв. за килограм череши - равносметката от унищожената реколта 04.05 | 11:30
В местността Черна нива Кирил Димитров отглежда около 3300 дръвчета череши, но от тях очаква да набере не повече от 300 черешки.

Студът и снегът през март попариха черешовите дървета и на много места реколтата е напълно унижощена. Това, разбира се, поставя въпроса за цената - в момента килограм череши на различните места струва между 50 и 60 лева.
В местността Черна нива Кирил Димитров отглежда около 3300 дръвчета череши, но от тях очаква да набере не повече от 300 черешки.
"Черешата тази година е 100% унищожена от природата и затова е нормално цената да бъде такава, защото за да се произведе череша на това време, е необходимо да е покрита в оранжерия. А в оранжериите е скъпо производството".
Цените ще паднат през следващите месеци, но като тази година череши в района няма да има и ще се внася от други страни - Турция, Гърция може би дори и от Южна Америка.
"Черешата в България не върви на добра цена, особено черешата за преработка. Цените са около 60 стотинки до 1 лев, лев и 20 максимум, което е много ниска цена и те не покриват нашите разходи. Цената, за да покрием разходите, трябва за преработка да бъде около 4 лева, а за прясна консумация около 8-10 лева. За прясна получаваме около 2 лева".
Причината в магазините килограм череши да се търгува за 50-60 лева е заради спекулата на търговците, каза Кирил Димитров.
"И други години са падали слани, обаче като тази година, 100% унищожаване, имаше преди 25-30 години. За втори път сега фактически се получава. Това е в резултат на 3-4 дни последователни ниски температури и то - продължително време. От вечерта от 8 часа до сутринта до 8 часа и затова именно е 100% унищожаване".
Водещи
-
Николай Василев за бюджета: Сметката на управляващите в края на годината няма да излезе
аедно със счетоводните шмекерии, които правим в момента, разходите през тази година за първи...
13.09 | 14:00
-
Кой чай е по-полезен - зеленият или черният?
13.09 | 13:40
-
От 2 до 6 бона за 6-дневна почивка в Банско през новия зимен сезон
В курортния град уверяват, че цените тази година ще са на същите нива като миналогодишните
13.09 | 13:20
Най-четени
-
До 30 градуса в последните летни дни на септември
Максималните температури по морето ще бъдат 24°-25°С, но вълните ще са високи
13.09 | 09:00
-
Борисов с остра критика към Любен Дилов-син (ВИДЕО)
Лидерът на ГЕРБ поздрави участниците в академия, организирана от младежката организация на...
13.09 | 10:40
-
"Възраждане" излиза на национален протест, иска оставка на правителството
В 16.00 часа протестиращите ще се съберат в София пред Триъгълника на властта
13.09 | 09:45