Министърът на обрзованието зове за по-високи заплати на учители и учени 24.05 | 12:15
"За да си учител, трябва тази дейност да ти е на сърцето. Не може да я упражняваш, само с идеята, че ще получиш малко повече средства", смята проф. Сашо Пенов

Средства за повишаване на учителските заплати, както и на възнагражденията във ВУЗ, на учените, за да отговарят на съвременните български условия, са необходими и следва да се осигуряват във всеки бюджет. Това каза в "Денят започва" по БНТ министърът на образованието проф. Сашо Пенов.
"Не може да осигурим качествен образователен процес в училищата, ако нямаме добро висше образование. От друга страна не може да осигурим качествено висше образование, ако нямаме добри училища", добави той.
Според него образователната ни система е конкурентоспособна.
"Образованието е приоритет, който си поставя всяка една държава. Ако се замислим за съдържанието на този празник, който озарява всички дни в годината със своята съдържателност, ще видим че образованието е това, което създава хората, което създава техните умения и което кара държавата да се развива", коментира професорът.
"Идвайки насам си мислех как преди повече от 1000 години се е създала славянската писменост - ами тя се е създала именно чрез образованието - чрез учениците на Светите братя", добави той.
Пенов изтъкна, че показателите за обхват на децата в училищната мрежа се увеличават непрекъснато като над 90% от децата в училищна възраст са част от системата.
"Трудности има при намирането на учители по информатика, математика, физика. Във факултетите, обаче, има много желаещи млади хора, които искат да упражняват тази професия", каза министърът.
"За да си учител, трябва тази дейност да ти е на сърцето. Не може да я упражняваш, само с идеята, че ще получиш малко повече средства", каза още той.
Водещи
-
Тръмп въвежда мита от 50% върху вноса от ЕС
Американският президент Доналд Тръмп ще въведе мита от 50% върху вноса от Европейския съюз от...
23.05 | 16:40
-
Скъпа грешка: Защо не трябва да доливате резервоара докрай
Бензиностанциите връщат излишното гориво, а вие плащате за въздух
23.05 | 16:00
-
ПП-ДБ за идеята на Пеевски да се отнемат субсидии на партии: Той си има прокуратура и си я използва
Петков обяви, че няма такъв човек Джереми О`Нийл.
23.05 | 13:31
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
Германия разполага още войски в Литва
„Сигурността на нашите балтийски съюзници е и наша сигурност“, заяви Мерц в четвъртък.
23.05 | 12:15