Мъгла около цените на тока от 1 юли 01.04 | 10:06
ДКЕВР тепърва ще разглежда предложенията на ЕРП-тата
Държавната комисия са енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) още не е наясно дали цената на тока ще падне или ще се увеличи от 1 юли. Това каза шефът на енергийния регулатор Евгения Харитонова пред bTV.
Тя поясни, че електроразпределителните дружества е трябвало да подадат заявленията си за следващия период до 29 март и те още не са разгледани от комисия.
Харитонова каза, че ще бъдат признавани само тези разходи на ЕРП-тата, които са присъщи за дейността им. Също така регулаторът ще гледа под лупа дали дружествата са изпълнявали бизнес плановете си, заявени преди 5 години, като така ще стане ясно дали са направени инвестициите, обещани от тях. В цената на електроенергията влизат инвестициите и признатите разходи.
Една от мерките за сваляне тока е именно намаляването на разходите на ЕРП-та.
Шефът на ДКЕВР коментира и предстоящата либерализация на пазара. Според нея може да има значително увеличение на цената на тока, ако търговците решат да не ползват съществуващата мрежа на така наречените естествени монополи, а да изградят своя собствена.
Тя успокои, че при отпадането на регулациите ще има леко увеличение, тъй като търговците ще трябва да направят инвестиции за достъп и пренос.
Водещи
-
Турист загина след падане в пропаст край връх Вихрен
В момента тече акция по транспортиране на тялото му
20.12 | 17:20
-
Пеевски: Политически чадър ли доведе до освобождаването на директора на 138-о училище?
Лидерът на „ДПС – Ново начало” обвини ПП–ДБ и обяви законодателни промени за по-строги...
20.12 | 17:00
-
Клинтън за досиетата "Епстийн": Администрацията на Тръмп се опитва да скрие истинските виновници
Реакцията му се фокусира върху опита да го превърнат в изкупителна жертва, според самия него
20.12 | 16:40
Най-четени
-
Русия прекратява договора си с България от 1992 г.
Прекратяват се и редица други военни споразумения, сред които тези с Румъния, Германия, Полша,...
20.12 | 09:45
-
Киселова: Бойко Борисов да не е премиер и „ДПС-Ново начало” да не участват в коалицията
Тя уточни, че не става въпрос за „сглобка”, а за „съвместно управление”
20.12 | 12:00
-
Учредява се партия "Трети март"
Председател на сдружението е Тихомир Атанасов. Очаква се той да бъде номиниран и за лидер на...
20.12 | 14:00