НПО-та отписаха Наредбата за лекарствата извън позитивния списък 18.12 | 21:32

Критикуват държавната политика към хората с увреждания

От Филипа Тодева

Неправителствените организации имат сериозна критика към Наредбата, отнасяща се до лекарствата извън позитивния лекарствен списък.

Те се обединяват около мнението, че тя не работи, съобщиха от сдружение "ДНЕС", след състоялата се днес кръгла маса "Държавата и хората в неравностойно положение – работещи политики, реална грижа, истински резултати или декларации, обещания и намерения”.

Участниците в дискусията са засегнали важни за хората в неравностойно положение теми, като липсата на национален регистър за хора с увреждания, постоянното отлагане на въвеждането на електронна здравна карта в България, липсата на адекватни и ефективни механизми за образование на хората с увреждания, липсата на равнопоставеност при разпределението на средства между здрави и увредени деца, както и пътища за преодоляване на изградените стереотипи към хората с увреждания.

Хората с редки заболявания са в положение, при което трябва сами да се снабдяват с необходимите им лекарства и обикновено да ги закупуват от чужбина, а трансплантираните да заплащат непосилни суми за предписаните им медикаменти.

Октомври месец тази година Министерски съвет е приел двугодишен план, в рамките на който българското законодателство би следвало да бъде приведено в съответствие с изискванията на Конвенцията на ООН за хората с увреждания. При промяна на наредби, касаещи гражданите, нуждаещи се от лечение и грижа от страна на държавата, неправителствените организации са поискали да се взима под внимание и тяхното мнение, тъй като все още остава неясен например момента за финансиране на услугите в болниците и съотношението между цената на получената услуга и платените от хората здравни осигуровки, т.е. необходима е повече прозрачност.

В тази връзка проблем е и забавеното въвеждане на електронната здравна карта.

Разходите на държавата за хората с увреждания не се разходват по целесъобразност, е другият извод от проведената кръгла маса. Държавата е изхарчила 115 млн. лв. за 2011 г., но няма достатъчно ясен отчет за какво се похарчени тези средства.

Участниците в кръглата маса се обединиха около тезата, че е необходим контрол върху предоставянето на социални услуги за хората в неравностойно положение.

В тази връзка Движение "ДНЕС" се ангажира чрез мониторингите на дейността на общините, които осъществява целогодишно, да работи за по-ясни и обективни критерии при формирането на социалната оценка за назначаването на личен асистент и за механизъм, който да отчита адекватно потребностите на хората с увреждания. 

Водещи

Най-четени