НСИ за първото тримесечие на 2024-та: Разходите на домакинствата за храни - почти 30% 17.05 | 15:45
Българинът яде все повече месо, плодове и зеленчуци, и употребява по-малко хляб
Българинът яде все повече месо, плодове и зеленчуци, и употребява по-малко хляб, тестени изделия и олио - това сочат данните от наблюдението на Националния статистически институт за потреблението на основни храни през първото тримесечие на годината.
Общият разход средно на човек от домакинството за този период е малко над 2500 лева или с близо 18% повече в сравнение с първото тримесечие на миналата година.
Данните на статистиката сочат още, че тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2024 година е 2840 лева и нараства с почти 19 на сто спрямо същото тримесечие на миналата година.
НСИ: Доходите нарастват с 18,6%, a разходите със 17,4% през първото тримесечие
Традиционно в структурата му най- висок относителен дял има доходът от работна заплата - над 56%, следван от доходите от пенсии и от самостоятелна заетост.
При разходите е най-голям делът на храните и безалкохолните напитки - почти 30%, следвани от разходите за жилище, данъци, осигуровки и транспорт.
В сравнение с първото тримесечие на миналата година се отчита най-голям ръст в консумацията на зеленчуци - с почти 1 кг до над 14 кг на човек, както и на месото - от малко над 9 до 10 килограма.
Най-голямо намаление има в потреблението на хляб и тестени изделия - от 18,5 кг до 18 кг, както и на олио, чиято консумация пада до 2,5 литра на човек.
Водещи
-
Бюджет 2026 отразява случващото се в политическия живот у нас в последните 4 години
Това заяви Теменужка Петкова
15.11 | 10:00
Най-четени
-
САЩ направиха изключение за България от санкциите срещу "Лукойл"
Отсрочката е до 29-и април
15.11 | 04:15
-
Борисов обяви успех за "Лукойл": Вече ще бъде, както беше!
В пост във Facebook лидерът на ГЕРБ благодари на Министерския съвет и на широк кръг партии за...
15.11 | 05:01