Напрежение във ВСС! Повечето членове - съдии, няма желаещи за прокурорската колегия 14.04 | 12:13

Докато не реши спора, Съветът спира с кадровите и дисциплинарни решения

От iNews.bg

Висшият съдебен съвет (ВСС) временно спира да извършва кадрова и дисциплинарна дейност до разделянето си на съдийска и прокурорска колегия. Правилата за това разделяне се решават на днешното заседание на Съвета, но около тях вече възникна напрежение. Проблемът се състои в това как съдебните кадровици, излъчени от Народното събрние, ще бъдат разделени в двете колегии, създадени с промяна в Конституцията, предаде БНР.

Членовете на ВСС от парламентарната квота са Васил Петров, Галина Карагьозова, Димитър Узунов, Каролина Неделчева, Магдалена Лазарова, Мария Кузманова, Незабравка Стоева, Светла Петкова, Соня Найденова, Юлияна Колева и Ясен Тодоров. По неофициална информация те ще бъдат разпределени според желанието и професионалната им реализация. Шестима от тях трябва да влязат в съдийската, а петима - в прокурорската колегия.

Работилите като съдии и съдебни кадровици от политическата квота обаче са 8, което означава, че двама от тях ще трябва да отидат в прокурорската колегия. Големият проблем обаче сега е кои именно ще с тези двама.

Въпросът трябва да се реши с гласуване от Съвета, който обаче неформално е разделен на мнозинството около главния прокурор Сотир Цацаров и оформилата се напоследък вътрешна "опозиция" в лицето на редовно гласувщите "против" около председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов и скандално сменения говорител на ВСС Соня Найденова.

Най-вероятно въпросните двама в прокурорската квота ще бъдат от тази опозиционна група във ВСС, което ще е вид наказателна акция срещу тях от страна на основното ядро съдебни кадровици. При такова развитие на нещата не е изключено година преди края на мандата на този състав на Висшия съдебен съвет да има оставки.

"Най-добрият критерий за разделянето на ВСС е съгласно последната месторабота", каза преди заседанието председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев, който е от основното ядро, поддържащо консервативното статукво в Съвета.

Председателят на ВКС Лозан Панов пък коментира, че най-вероятно ще има дебат относно това да се случи публично и прозрачно. "Има разум в това, което очевидно г-н Колев е изразил, но нека това да бъде подложено на публичен дебат”, заяви Панов, цитиран от БГНЕС.

"Това е еднократен и важен акт за ВСС – исторически той ще се случи само веднъж. Оттук нататък нормите на Закона за съдебната власт (ЗСВ) уреждат бъдещото разпределение на юристите във ВСС. Ето защо най-важното е това да се случи прозрачно, публично и въз основа на обективни критерии. Какви могат да бъдат тези критерии? Естествено, много е важно колегите, които ще предпочетат едната и другата колегия, да кажат своето мнение, за да може да има съобразяване и с това какво те самите желаят. Тоест един от критериите трябва да бъде и предпочитанията, и желанията на самите юристи", подчерта шефът на ВКС.

Според него обаче въпросът е кога тези желания са така изразени, че да има повече желаещи да бъдат в една от двете колегии. "Очевидно сме в една такава хипотеза, че има повече желаещи в съдийската колегия. Ето защо е важно като критерий да се отчете къде са работили юристите, които са в момента членове на ВСС, с каква дейност се занимавали, каква е тяхната месторабота, откъде идват. Най-важното е всичко това да бъде обсъдено във ВСС като аргументация. Вярвам, че разумът ще победи. Смятам, че е време да покажем, че мъдростта е фактор в съдебната система и това трябва да се случва”, подчерта Панов.

 

Той се е надявал този дебат да започне много по-рано във времето, за да може ВСС да реагира веднага, след като законът влезе в сила. Панов все пак смята, че това забавяне е преодолимо.

Водещи