Национална мрежа за децата бие тревога 06.02 | 15:02
Продължава насилието между и над деца, настанени в социално-педагогически интернати

В открито писмо, изпратено до премиера, до главния прокурор, до министри, депутати и председатели на партии, Национална мрежа за децата изразява тревогата си от продължаващо насилие между и над деца, настанени в социално-педагогически интернати.
Около 100 деца живеят в интернатите в селата Стралджа, Драгоданово и Варненци при изключително лоши условия и в среда, в която се упражнява насилие, алармират в писмото си от организацията. Оценки нa експерти са установили недопустимо неглижиране на здравословното състояние на децата като липса на терапия за психично болни деца и на адекватна медицинска грижа за непълнолетни бременни момичета.
Повечето от вещите в интернатите са общи, децата нямат никакво лично пространство и правото им на избор и на мнение не се зачита, се допълва в писмото, цитирано от БТА.
Национална мрежа за децата настоява за предприемане на спешни мерки за гарантиране на сигурността и здравето и подобряване на условията на живот и образование на децата, настанени в момента в интернатите.
Настоява се и за подновяване на цялостната реформа в системата на правосъдието за деца, включително в статута и дейността на интернатите, както и отмяна на Закона за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и приемане на специален закон за детското и младежко правосъдие.
Водещи
-
Огнената опасност край Пирин оставa
Мъж ще бъде глобен за палене на огън в село Плоски
04.08 | 16:59
-
Осигуровките стопяват доходите с над 170 лева месечно
Предупреждение към управляващите
04.08 | 16:43
-
Димо Алексиев: Ангажиментите ми силно замряха. За момента съм "персона нон грата
Присъдата на Димо Алексиев
04.08 | 16:30
-
Дмитрий Песков обяви кога ще се състои чакана среща
Владимир Путин готов да се срещне с Владимир Зеленски
04.08 | 15:45
Най-четени
-
От 1 септември: Забраняват гел лаковете
TPO се използва в някои UV гелове и хибридни лакове за нокти, като помага на продукта да се...
04.08 | 11:45
-
Софи Маринова ще изкара 340 000 лева само за август, ако не и повече
В попфолк средите се знае, че хонорарът й е 10 000 лева, но може и да го е увеличила в...
04.08 | 12:30
-
Аптеките в страната срещат сериозни предизвикателства с въвеждането на двойното етикетиране на цените на лекарствата в левове и евро
Първоначално софтуерът е давал и неточни изчисления на цените на лекарствата от левове в евро,...
04.08 | 09:59
-
Бизнесът има отсрочка до края на октомври да пренастрои касовите си апарати и софтуерите на фирмите
Тя отбеляза, че засега няма увеличение в цената на услугата по поддръжката на касовите...
04.08 | 10:59