Наши студените ще могат да се учат в космическите агенции на ЕС и САЩ 20.04 | 11:03
Повече наши учени, отколкото бизнес, кандидатстват по проекти на ЕКА

Български студенти и докторанти имат възможност да участват в обучение "Наблюдение на Земята от оптични и радарни сензори за екологични приложения с акцент върху земеделието", организирано от Европейската космическа Агенция /ЕКА/ и НАСА, в периода от 20 до 24 юни 2019 г. Това обяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова, която откри Първия хекатон по европейската програма за наблюдение на Земята "Коперник", с участието на над 60 младежи от цялата страна.
Инициативата София Коперник Хекатон има за цел да стимулира генерирането на нови бизнес идеи, базирани на данни и услуги /Start-up, Scale-up, Technology Transfer & Innovation/, които да създадат продукти, предназначени за крайни потребители в областта на извънредните ситуации, мониторинга на морската среда и опазването на околната среда.
Заместник- министърът на икономиката посочи, че чрез успешното сътрудничество с ЕКА и подобни инициативи се работи за увеличаване на потенциала за развитие на българските иноватори и фирми и подобряване перспективите за инвестиции в космическия отрасъл на България. По думите й към момента отчетените резултати от проведените четири тръжни процедури на ЕКА за набиране на проектни предложения от България, показват по–активно участие в процедурите на академичните организации спрямо това на бизнеса. "Съотношението е 71% академични среди спрямо 29% индустрия, но положителен е фактът, че наблюдаваме повишаване на активността на бизнес участието спрямо предходните данни", изтъкна тя.
Икономическият заместник- министър подчерта, че Европейската космическа индустрия е силна и конкурентоспособна и създава работни места и бизнес възможности за предприемачите. Иванова заяви, че космическите данни предоставяни от спътниците на "Коперник", могат да бъдат използвани от широк кръг крайни потребители, като държавните власти, изследователи, предприемачи и организации в различни области, както и обикновените граждани.
Sofia Copernicus Hackathon се провежда в периода 19-21.04.2019 г. на територията на Технически университет в София и се организира от Офисът за трансфер на аеро-космически технологии "РИСК-СПЕЙС-ТРАНСФЕР" (RST-TTO) към Българска академия на науките, под патронажа на Министерство на икономиката, с основен партньор Център за върхови постижения "Университети за наука, информатика и технологии в е-общество" /УНИТе/.
Водещи
-
МС одобри отчета за дейността и изпълнението на бюджета на НЗОК
Според доклада през 2024 г. НЗОК е предсказуема, прозрачна обществена институция, управляваща...
16.07 | 15:10
-
"Политико": Бюджетът на ЕС за 2028-2034 г. ще е 1,717 трлн. евро
Не е изключено парите за селското стопанство да бъдат намалени за сметка на два нови...
16.07 | 15:00
-
България иска увеличаване на бюджета на Механизма за свързване на Европа за енергия
Това е един от възможните варианти за гарантиране на финансирането на модернизацията и...
16.07 | 14:45
-
МС одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и канализацията
Регулирането на ВиК услугите ще се прави от самостоятелен субект в рамките на КЕВР, от...
16.07 | 14:30
Най-четени
-
Тризнаци, заченати по естествен път, в клиника "Мама и Аз" в Плевен
Състезание с времето
16.07 | 10:45
-
"Алфа рисърч": ГЕРБ печели убедително при избори днес, "ДПС-Ново начало" настига ПП-ДБ
"Възраждане" е в отстъпление - до 11.5%, за сметка на МЕЧ (6.3%), "Величие" остава на 4.1%.
16.07 | 12:30
-
Лидерът на "Величие" отрече връзка с жената, обявила се за негово гадже
Политически обвинения
16.07 | 08:45
-
Кабинетът „Желязков“ разглежда план за използване на BG-ALERT
Дневният ред включва също Решение за приемане на Годишния отчет за изпълнението на бюджета на...
16.07 | 10:15