Наш евродепутат надигна глас в ЕП: Резултатите и ефектът от докладите на ЕК са неясни 17.02 | 18:33
10 години ЕК публикува анализите си въз основа трудно-измерими критерии, стига дискриминация, отсече Емил Радев

Българският евродепутат от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев настоя дискриминационното отношение под формата на Механизма за сътрудничество и проверка към България да бъде прекратено и призова Европейската комисия (ЕК) да започне да третира всички държави-членки еднакво. Това стана по време на заседание на Комисията по правосъдие и вътрешни работи, на което бе обсъдено предложение за законодателна резолюция на Европейския парламент за създаването на Механизъм за демокрация и върховенство на закона.
Емил Радев отбеляза, че България и Румъния са единствените държави-членки, които са подложени на ежегоден и систематичен контрол върху състоянието на върховенството на закона от страна на Европейската комисия. Той обясни, че вече близо десет години ЕК публикува доклади и анализи въз основа на неясни и трудно-измерими критерии. "Често сме ставали свидетели и на противоречиви препоръки и становища на ЕК, а резултатите и ефектът от самите доклади са неясни", допълни българският евродепутат.
Емил Радев защити идеята за единен механизъм за демокрация и върховенство на закона, който трябва да бъде приложим върху всички държави-членки и да включва ясни и измерими критерии за анализ и оценка на страните. Според него са необходими предвидими санкции при систематични нарушения, които да не бъдат използвани с политическа цел, а единствено за гарантиране възстановяването на върховенството на закона.
В заключение българският евродепутат от ГЕРБ заяви, че този общоевропейски механизъм за демокрация и върховенство на закона ще бъде стъпка в правилната посока за прекратяване на дискриминационното отношение спрямо България.
Европейският парламент предлага механизъм за демокрация и върховенство на закона под формата на пакт между граждани, правителства и европейски институции. Основните елементи на предложението са създаването на годишно информационно табло въз основата на ясни критерии за оценка на състоянието на демокрацията във всяка една държава-член, годишен междупарламентарен диалог между националните и Европейския парламент и Съвета, както и използването на набор от наказателни процедури срещу държавите, които систематично имат проблеми с демокрацията и върховенството на закона. Евродепутатите предлагат този пакт или механизъм да бъде прилаган от независима комисия с помощта на Европейската агенция за основни човешки права.
Водещи
-
МВР купува необозначени патрулки за контрол на агресивните шофьори
Вътрешният министър каза също, че е необходимо да се създаде такова ниво на координация, което...
14.04 | 17:59
-
От 15 април до 31 май влиза в сила забрана за риболов в област Монтана
От ИАРА в Монтана съобщиха, че през 2024 година за нарушаване на забраната за риболов по време...
14.04 | 17:40
-
Politico: Лондон алармира - Путин иска Западните Балкани като следваща "площадка за игра"
Линии на разлома и увертюри в Косово
14.04 | 17:20
-
Песен за Сияна разплака русенци на протеста срещу войната по пътищата
Различни емоции от мъка, гняв и тъга бяха изписани по лицата на мъже, жени, деца, които се...
14.04 | 16:59
Най-четени
-
„Добре дошло, Бебе“: Раздават безплатни книжки за ваксините и отглеждането на деца в родилните у нас
На 8 април т.г. бе обявен конкурс за художествен текст „С думи срещу страха, с ваксини срещу...
14.04 | 15:30
-
Започва Страстната седмица
Днес, на Велики понеделник, започва Страстната седмица, която бележи последните дни от...
14.04 | 09:22
-
Двама души са транспортирани в болница „Пирогов“ след нападението в района на Централните хали в София
Пострадалият е бил откаран по спешност в най-голямата болница в столицата за спешна помощ с...
14.04 | 11:15