На изчезване ли са ресурсните учители? 19.03 | 07:38
Промяна в Закона за образованието може да доведе до тяхното намаляване

Нараства тревогата сред ресурсните учители, които се грижат за децата със специални потребности.
Промените в Закона за образованието предвиждат издръжката на специализираните центрове да се поеме от общинските бюджети, което е непосилна дейност за по-малките населени места. Това може да доведе до намаляване на ресурсните учители.
Около 1 300 са ресурсните учители в България. Тяхна грижа са децата със специални потребности и социализацията им. Методите за работа с тях се определят от екип, с участието на ресурсен учител. Промените в закона предвиждат той да се назначава от директорите на училищата, посочва ТВ 7.
Според специалистите, поправката в закона рискува да отвори врата и към далеч по-сериозни проблеми – директорското решение може да изключи ресурсния учител от екипа за преценка на потребностите на съответното дете. И тези деца отново да се окажат изолирани в специални класове.
Според действащото законодателство е препоръчително във всяко общообразователно училище да има кабинет или класна стая, в която да се работи с децата със специални потребности. Оборудването на подобни помещения се поема от ресурсните центрове.
Освен всичко останало поправките в закона предвиждат и друго наименование за ресурсните центрове.
Водещи
-
Важна новина за АМ "Хемус" през следващата седмица 2
През следващата седмица - от 23 до 27 юни, за обрушване на откоси ще се ограничи движението в...
20.06 | 14:15
-
Борисов направи остри критики към депутатите от ПП-ДБ днес
"Божанов и Мирчев да оказват натиск върху ГЕРБ - това звучи като анекдот", заяви Борисов пред...
20.06 | 13:59
-
Обявяваме личен фалит - ето как
При продажба на вещ в съпружеска имуществена общност съпругът недлъжник има право да получи...
20.06 | 13:30
-
"Възраждане" чака МЕЧ и "Величие", за да внесе нов вот на недоверие към правителството заради еврозоната
Вчера шефа на НАП заяви, че са констатирали повишаване на цените с 40% на малката...
20.06 | 12:15
Най-четени
-
Даниел Митов обяви какъв е планът на МВР за въвеждането на еврото у нас по време на Национална дискусия
Той включва съвкупност от дейности за защита на финансовата система и обществото в периода на...
20.06 | 10:45
-
Забранява се пускането на пазара на електронни цигари за еднократна употреба
Текстът беше приет на второ четене със 133 гласа "за", 30 "против" и 8 "въздържал се".
20.06 | 09:45
-
Левон Хампарцумян: Предлагам като свърши тази история с еврото, данъчните да започнат да си гледат работата
Пазарът се саморегулира
20.06 | 11:30