Нито една институция не е проверила условията в „Ораново“ 06.08 | 14:21
Синдикалист алармира че целият въгледобив е на загуба

Нито Инспекцията по труда, нито някоя от останали държавни институции, които имат отношение, си е направила труда да провери инженерния проект в мина "Ораново" дали отговаря на необходимите условия, има ли втори изход. Това стана ясно от думите на председателя на Синдикалната миньорска федерация към КТ "Подкрепа" Владимир Топалов.
Има сформирана комисия към МИЕ, която до края на август трябва да прегледа цялата нормативна уредба на дружеството. До тогава комисията трябва да излезе с конкретни предложения за промяна.
Топалов каза, че има идея да се създаде минна агенция, която да обедини всичко, което касае минно-добивния отрасъл.
Всички въгледобивни предприятия в страната работят на загуба, поради намаленото производството на електроенергия от въглища, а това води до увеличаване на риска от трудови злополуки и травматизъм, заяви той.
Според него до края на годината загубите в "Мини Марица Изток" ще достигнат 160 млн. лв.
"Работата на загуба води до липса на средства за подобряване на технологията, както и за здравословни и безопасни условия на труд. В регионите, където се намират мините, единственият поминък са самите мини, рискът, който се поема там е срещу глада и мизерията", коментира Топалов, цитиран от БТА.
Той каза ще 3500 работни места в бранша ще бъдат съкратени. По данни на КТ "Подкрепа" 80 хил. души у нас са заети във въгледобива, а пряко ангажираните миньори са 18 хил. души.
Водещи
-
Радан Кънев: Нелегитимни кръгове овладяват институциите и ГЕРБ
Евродепутатът изпрати писмо до ЕНП, че институциите у нас са „овладени и отвлечени“
29.09 | 20:00
-
Софка и Фики взривиха мрежата, отнесоха як хейт ВИДЕО
29.09 | 19:45
-
Кола и междуградски автобус се сблъскаха в Горна Оряховица
Инцидентът е станал около 18 часа, а пътят е блокиран
29.09 | 19:30
-
Столичната „Топлофикация“ публикува графика за спирането на топлата вода в кв. „Дружба" 2
Общата продължителност на ремонта е 90 дни, като топлоподаването няма да бъде спряно през...
29.09 | 19:15
Най-четени
-
Зафиров: Държавата е в състояние да реши водната криза и да се противопостави на спекулантите
Това заяви вицепремиерът и председател на Националния съвет на БСП Атанас Зафиров във Варна на...
29.09 | 10:15
-
Борисов: Националите по волейбол са истинските обединители на нацията
С тази победа „Скуадра адзура“ защити световната си титла от 2022 г. и завоюва общо пето злато...
29.09 | 09:59
-
Лошото време блокира туристи по островите в Гърция
Полицията е помогнала на 12 души, които са били блокирани на пътя Закинтос – Аликес, който е...
29.09 | 14:29
-
Приятелката на Алекс Николов: Този финал доказа, че упоритостта ражда легенди
След сребърния медал на Алекс Николов от Световното първенство по волейбол, неговата приятелка...
29.09 | 12:15