Норвегия е най-добрата държава за майчинство 05.05 | 14:13
България е на 44-то място сред 179 държави в класация на на неправителствената организация "Спасете децата"

Норвегия е най-добрата държава за майчинство в света, показва годишна класация на неправителствената организация "Спасете децата" (Save the Children), предаде Франс прес. Според нея най-лошото място за майките е в Сомалия.
В класацията, в която са включени 179 държави, България заема 44-тото място.
Финландия, която миналата година е заемала първото място, сега е на второ. Трета е Исландия. Австралия е девета и е единствената неевропейска страна в първата десетка. Канада е на 20-а позиция, Франция - 23-а, Великобритания - 24-а.
За жените във Великобритания има два пъти по-голяма опасност от смърт при бременност или раждане от жените в Полша и Беларус. Опасността за бъдещите британски майки е по-голяма, отколкото в Чехия или България, пише британският в. "Мейл". Рискът от смърт при бременност или раждане във Великобритания е 1 на 6900.
Съединените щати заемат 33-о място и са далеч от скандинавските страни, които по традиция оглавяват класацията на 179 държави по критерии като майчинското здраве, образованието, равнището на доходите, статута на жените, политическото им представителство. Децата, родени от образовани жени, имат по-големи шансове да са здрави. Делът на жените в управлението е критерий, защото силно участие на жени в политиката е важно за определянето на политиката към семейството, отбелязва "Мейл".
Последните десет в класацията са африкански страни. 169-о място поделят Сиера Леоне и Хаити, следвани от Централноафриканската република и ДР Конго. В девет от тези десет африкански страни има въоръжени конфликти.
САЩ миналата година бяха на 31-во място, а сега остават зад Япония, Полша и Хърватия. Американските жени са изложени на десет пъти повече рискове да умрат при раждане, отколкото полякините, и са най-застрашените по този показател от всички развити страни. Вашингтон държи рекорда по детска смъртност сред 24-те най-богати столици със 7,9 починали бебета от 1000 раждания. В Стокхолм и Осло този показател е 2 на 1000.
Тези числа потвърждават, че икономическото богатство на дадена страна не е единственият фактор за благополучие на майките. Председателката на "Спасете децата" Карълайн Майлс подчертава, че норвежците наистина са богати, но освен това те инвестират богатството си в здравето на майките и децата, което за тях е много висок приоритет.
Водещи
-
Мистерия: Учени в спор дали новооткрит обект е комета или извънземен кораб
В края на октомври се очаква да се доближи на 200 милиона километра от Земята
12.08 | 21:00
-
Задочен скандал между ГЕРБ и ПП за закупена противопожарна техника
Искрите тръгнаха след пост във Facebook на депутата Христо Гаджев
12.08 | 20:40
Най-четени
-
Ръст на случаите на COVID-19 у нас през последните дни
Според експертите обаче реалният брой на заразените е по-голям и затова съветват да се правят...
12.08 | 10:59
-
Духовник за параклиса на Седемте рилски езера: Екоактивистите просто си правят пиар, искат някой да ги забележи
На Седемте рилски езера предстои строеж на параклис, посветен на Св. Иван Рилски.
12.08 | 10:45
-
Омбудсманът: Лошото досие в ЦКР да отпада при съдебна нищожност на кредита
Това предложи Велислава Делчева на БНБ
12.08 | 14:30
-
Перничанин опита да заколи куче, но само го рани във врата
26-годишният мъж е задържан, а на животинката предстои операция
12.08 | 13:10