Няма драма! Властта спря да се клати: Борисов набързо опитоми Реформатори и Патриоти 17.10 | 18:29
Правителството може да продължи полезната си дейност за България, гласи общата позиция на лидерите на ГЕРБ, РБ и ПФ от днешната спешна среща за спасяване на коалицията

Няма нито новина, а още по-малко и изненада, от днешната спешна среща между премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и лидерите на партиите в двете съуправляващи коалиционни формации - Реформаторския блок и Патриотичния фронт. Срещата на управляващата коалиция бе свикана днес извънредно в парламента по инициатива на съпредседателя на ПФ Валери Симеонов. Тя започна в 16.00 часа без да се обявява причината пред медиите и приключи за малко повече от час.
Резултатът от нея пък бе представен в едно изречение: "Правителството може да продължи полезната си дейност за България", гласи общата позиция на на лидерите на ГЕРБ, РБ и ПФ, предаде БГНЕС.
"Радвам се да ви съобщя, че ние постигнахме обща позиция. Няма да зарадваме опозицията", отсече Симеонов.
В разговора от страна на ПФ участваха Валери Симеонов, кандидатът за президент на обединените патриоти Красимир Каракачанов и Борислав Ячев. РБ пък бе представен от управляващото си крило: съпредседателят на парламентарната група Найден Зеленогорски (ДБГ), съпартиецът му Даниел Вълчев, здравният министър Петър Москов, министърът на отбраната и лидер на БЗНС Николай Ненчев, депутатът Борислав Великов и колегата му Румен Христов от СДС.
"Не виждаме никакво основание за каквито и да е промени на взаимоотношенията в парламента - от една страна, и на тези в правителството - от друга страна", заяви след срещата Валери Симеонов.
Найден Зеленогорски от Реформаторския блок пък обясни, че е постигнало съгласие по отношение на Изборния кодекс: "Ние ще подкрепим предложение, според което няма да има ограничение за секциите в чужбина спрямо страните в ЕС", каза той.
От своя страна, премиерът Борисов заяви, че заради стабилността на правителството и мандата на това мнозинство са решили да се направи този компромис - с неограничения брой секции в страните от ЕС и "прословутото", по думите му, "квадратче" - "не подкрепям никого", което междувпрочем отпада и няма да се фигурира в мажоритарни избори, каквито са местните и президентските.
"Днес пак казах: каквито и предложения да дадете, ние ще ги подкрепим, стига да е гарантирано правото на българите да гласуват. Не става въпрос за преформатиране", подчерта Борисов.
Припомняме, че днес депутати от ГЕРБ внесоха в деловодството на Народното събрание предложение за три промени в Изборния кодекс. Едната предвижда за страните от ЕС да отпадне таванът в броя на избирателните секции за българи в чужда държава – до 35, като ограничението остане за всички останали държави и най-вече за Турция. Втората поправка дава възможност за две урни в една избирателна секция, където гласоподавателите са много, а третата дава равнопоставеност на упражнен вот за действителен кандидат и на гласовете "не подкрепям никого".
В неделя Патриотите заплашиха, че ще оттеглят подкрепата си от властта, ако управляващите отхвърлят тавана на изборните секции в чужбина, визирайки Турция, където според тях в най-голяма степен се манипулират гласове на сънародници.
"Ако на президентските избори РБ има по-малко от 200 000 гласа, то ДБГ ще напусне управлението и ще изтегли своите представители в изпълнителната власт", обяви по-рано днес пък вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева на извънредна пресконференция на движението си. От ГЕРБ веднага коментираха предупреждението й като "политически рекет".
"Сещате ли се, ако имаше един лидер на блока, независимо кой е? В момента Борисов ги вика тези хора и аз ги съжалявам, заради ролята, в която се поставиха сами. Вика ги като шеф и ги мъмри един по един, а той не им е шеф", възмути се в студиото на "Здравей, България" Радан Кънев и дори използва за първи път нецензурен език по адрес на Борисов.
Водещи
-
В момента над 20 строителни екипа извършват текущи ремонти в различни райони на територията на София
Продължава работата и по текущия ремонт на бул.“Евлоги и Христо Георгиеви“ от бул.“Драган...
24.07 | 17:59
-
ВКС прекрати делото срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров
Експертиза установи, че Киров не може да участва в процеса поради здравословни причини
24.07 | 17:18
-
С 31 гласа "за" и 13 "против" Столичният общински съвет прие доклада за довършването на бул. "Тодор Каблешков"
По-рано днес главният архитект на София Богдана Панайотова даде брифинг пред журналисти, на...
24.07 | 16:30
-
Историческо слънчево затъмнение ще потопи в мрак три континента на 2 август 2027 г.
Гибралтар също ще бъде предпочитана локация, макар и за по-кратко време.
24.07 | 16:45
Най-четени
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
-
Последната цифра от годината ви на раждане има своето скрито значение 2
Според китайския календар последната цифра от годината ви на раждане е свързана с един от...
24.07 | 15:00
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
24.07 | 13:45