Облекчават кандидатстването и преместването на ученици 16.08 | 11:15
Документи и информация ще се обменя по служебен път с промени в две наредби

Да отпадане изискването при кандидатстване за прием в V или в VIII клас да се представят копия на документи, като свидетелството за основно образование. Тази информация ще се обменя служебно между институциите, предвижда проект за промяна в Наредба №10 за организацията на дейностите в училищното образование. Това облекчение ще важи и при преместване на ученик от едно училище в друго. Родителят ще подава само заявление в училището, в което желае да бъде записан ученикът. Директорите на двете училища ще се информират взаимно по служебен път, като документите – удостоверение за преместване и др., ще се изпращат служебно. Родителят ще бъде информиран в края на процедурата без да се налага да посредничи в комуникацията между двамата директори.
За преодоляване на неудобството за родителите, децата, чиито братя и сестри до 12 години вече са ученици в дадено училище, ще се разпределят в първа група независимо от адреса, на който са регистрирани. Предлага се също успешно завършилите в чужбина клас, съответстващ на IV или на VII клас в България, в годината на кандидатстване да могат да се приемат по държавния
план-прием. С промяна в Наредба №11 за оценяването се премахва и изискването за съхранение на класните и на контролните работи от учителя и предвижда предоставянето им на ученика с цел обратна връзка към родителите.
Предвижда се да отпадне и фиксираният срок до 2020-2021 година за преминаване изцяло на едносменен режим във всички училища. Това се налага поради различите проблеми около създаване на нужните условия. Всеки директор на училището ще трябва да разработи план и заедно с общината да определят кога полудневната организация на учебния ден ще започне да се осъществява преди обяд. До 15 декември 2018 година всяка община представя на министъра на образованието и науката за утвърждаване плановете.
Заложен е и специален ред за съгласуване с финансиращия орган – общината, и с началника на РУО, когато броят на местата за I клас в проекта на училищния план-прием е по-голям от броя на децата от прилежащия район за обхват на училището. Директорът съгласува възможността за осигуряване на целодневна организация за всички ученици, наличната материално-техническа база и обезпечаването на едносменен режим. Той е длъжен да се съобрази със становището на началника на РУО при утвърждаването на броя на паралелките за I клас. Това изискване се въвежда, за да се осигурят условия за качествено образование.
Регламентират се още продължителността и времето за организиране на туристическите пътувания като детски лагери, екскурзионно летуване, походи, училища сред природата, ски ваканции и други екскурзии. Те ще могат да се организират от училището по време на ваканциите и почивните дни, а през учебно време – за не повече от 3 учебни дни, за да не се отразява на качеството на обучението.
Часове по електронно управление и медийна грамотност, както и по безопасност и движение по пътищата включва проект за изменение на Наредба № 13 за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование. Електронно управление и медийна грамотност ще се учат от четвърти до седми клас, както и от девети до единадесети клас. В обучението по гражданско образование в област на компетентност "Права на човека" се добавят нови резултати, свързани с корупцията, дискриминацията и неравноправието.
Часове по пътна безопасност ще има през целия курс на обучение, включително и в детските градини. За най-малките се планира провеждане на занимания с минимален годишен брой – по 5 за първа и втора група, 6 – в трета група и 7 – в четвърта. Тези часове се въвеждат след множество срещи с представители на различни институции и неправителствени организации, с които е коментирано, че културата на движение по пътищата се създава в най-ранна възраст.
Водещи
-
Тръмп с апетити за трети мандат
"Много хора искат да го направя", каза Тръмп в неделя.
02.04 | 12:15
-
Пребитите метеоролози: Нападателят ни накара да почистим собствената си кръв
Борба за живот
02.04 | 11:59
-
Бащата на Сияна: Водачът на ТИР-а не слязъл да помогне, пил кафенце
Институциите бездействат въпреки сигналите
02.04 | 11:30
-
Радостин Василев: МЕЧ не иска напускане на ЕС и НАТО, но иска отстояване на отговорна българска позиция
"Повече от 15 години България няма реална външна политика и това е свързано с началото на...
02.04 | 11:15
Най-четени
-
В Народното събрание започват дебатите по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“
На 26 март три партии – „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ, внесоха в деловодството на парламента...
02.04 | 09:15
-
Започва тестването на системата за средна скорост по пътищата
Тестов период и измервания
02.04 | 10:01
-
Окръжният съд в Ловеч отново ще гледа молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване
Върховният касационен съд със свое определение от 25 февруари т. г. реши, че компетентен да...
02.04 | 09:30
-
Медицинският боклук в София: Пред епидемия ли е градът?
Няма опасност от епидемиологична криза. Имаше години, в които редица болници декларираха нула...
02.04 | 10:15