Общините настояват пред ЕК да се размразят средствата по ОП „Околна среда“ 09.07 | 21:49
Общинарите са изпратили писмо до Комисията

Националното сдружение на общините изпрати писмо до шефа на Европейската комисия, в което го моли Брюксел да размрази средствата по оперативна програма "Околна среда".
"Уважаеми господин председател и господин комисар, в тази тежка за нас ситуация ние, българските местни власти, настойчиво молим за възможно най-бърза реакция от страна на Комисията за възстановяване на плащанията по Оперативна програма "Околна среда", пише в документа.
В него се посочва, че чрез собствени средства и финансиране от държавния бюджет в началото на годината общините са успявали да поддържат работата по проектите. В последните месеци обаче ситуацията се усложнила допълнително, след като плащанията от националния бюджет били преустановени заради спазване на текущия дефицит и гарантиране на финансовата стабилност на държавата.
"През последния месец, в резултат на природните бедствия и наводненията, които доведоха и до човешки жертви, обстановката още повече се усложни. Разкопаните ни градове за изграждане на инфраструктура за питейни и отпадни води в съчетание с поройните дъждове създават допълнителни рискове за нормалното обслужване на нашите граждани", пишат кметовете.
Те обясняват, че в тази ситуация са принудени да пренасочват ограничения си финансов ресурс към аварийно-спасителни и превантивни мерки.
"Спирането на средствата засяга изпълнението на 169 проекта в 120 общини. Те са за над 3 млрд. лв.", обясни изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова, цитирана от в. "24 часа".
Тя каза, че най-тежко е положението в градовете, в които се изпълнява по повече от един проект. Най-често става въпрос за изграждане на депа за отпадъци и канализация.
Водещи
-
„Възраждане” подписа споразумение за сътрудничество с „Единна Русия”
Депутатите участваха във форума „За значението на победата над нацизма. Поуки от създаването...
29.04 | 16:45
-
25% от фирмите планират съкращения
Друга група компании не планира назначаване на нови служители, защото има увеличение на...
29.04 | 16:30
-
Инцидент с Филип Киркоров! Подпали се на сцената ВИДЕО
Пиротехниката му изиграла лоша шега, докато пее на гигантски микрофон във въздуха
29.04 | 16:15
-
Към 31 декември: Стопили сме се до 6 437 360 души
Броят на умрелите лица през 2024 г. е 100 736, а коефициентът на обща смъртност - 15,6%
29.04 | 16:00
Най-четени
-
Софийският градски съд ще проведе днес делото срещу бившия министър-председател Кирил Петков
Интересен факт е, че тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков, който ръководеше МВР по време...
29.04 | 09:59
-
Временен технически проблем възпрепятства достъпа до официалния сайт на Националната агенция за приходите
Данъчната администрация съветва гражданите да използват Chrome или Edge
29.04 | 12:30
-
След празниците: Депутатите се връщат за кратко, преди да излязат в нова ваканция
След кратката работна седмица, народните представители ще излязат в нова едноседмична...
29.04 | 09:15
-
Трагедия: Камион уби оперния певец Богомил Спиров
Солистът на Музикалния театър е бил блъснат на пътя, докато карал мотора си
29.04 | 14:00