Огнища на "син език" в Априлци и в Ловеч 09.09 | 13:17
Във всичките осем общини в областта има данни за заразени животни
До края на седмицата БАБХ ще обяви огнища на "син език" в Априлци и в Ловеч, съобщи за БТА директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Ивайло Йотов. По думите му всички излезли резултати от кръвни проби на домашни животни от тези две общини са положителни. Заболяването е констатирано в Априлци и в троянското село Гумощник, както и в Ловеч и в селата Гостиня и Горно Павликени.
Само в една ферма в Гостиня от 470 животни са умрели 30. Затова, след като приключи пръскането с препарати против комари, разпространители на заразата, в село Соколово, ще започне да се пръска в Гостиня, а после в Горно Павликени и Априлци. Ивайло Йотов заяви още, че стопаните са напръскали животните си, но най-важното е по-скоро времето да захладнее.
Йотов добави, че във всичките осем общини в областта има животни с клинична картина на "син език", като броят на умрелите овце е над 200, а на говедата – пет. В лаборатория в София са изпратени 178 кръвни проби от овце и шест от говеда от 44 населени места.
Водещи
-
Даниел Вълчев: Когато държавата агонизира, обществото се пробужда
"Държавата не е институции, сгради или символи, а редът, в който живеем", подчерта той
06.12 | 14:00
-
Молитва за помощ към Св. Николай Чудотворец
ой моли Господ на небето да се смили над грешниците и да благослови невярващите
06.12 | 13:40
-
Зафиров: Оставката на кабинета в момента не е на дневен ред
"БСП на този етап няма причина да преосмисли участието си в управлението", подчерта...
06.12 | 13:20
-
Любен Дилов-син: Политически е изгодно да подадем оставка, но държавата има нужда от бюджет
Новата финансова рамка ще се хареса, смята той
06.12 | 13:00
Най-четени
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20
-
Празнуваме Никулден! Ето какви са поверията и какво не се прави
Вижте и какви са задължителните тратициина този ден
06.12 | 09:00
-
Корабът край Ахтопол остава блокиран
Лошото време още не позволява евакуация на екипажа на танкера
06.12 | 11:40