Омбудманът: Дайте отсрочка и на хората, взели бързи кредити 14.04 | 12:07
При Ковачева постъпват много жалби на закъсали потребители, тя изпрати препоръка на тези фирми
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до председателя на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (т.нар. фирми за бързи кредити) Николай Цветанов, в която го информира, че много граждани търсят съдействие от институцията на обществения посредник. В жалбите си хората посочват, че поради извънредното положение, въведено заради коронавируса, те са силно затруднени или в пълна невъзможност да погасяват изтеглените бързи кредити и търсят възможност за временна отсрочка на своите задължения.
От институцията на обществения защитник припомнят, че омбудсманът вече потърси подкрепа от парламента за граждани със задължения и запори отпреди извънредното положение, както и от асоциацията на колекторите, от където вече обещаха, че ще проявят разбиране към хората в периода на пандемия.
"Граждани, загубили работата си, които вече са на трудовата борса или им предстои това, се опасяват, че няма да могат да плащат потребителските си кредити към небанковите финансови институции. Те се притесняват за здравето и живота на своите близки, за посрещането на елементарни нужди и не на последно място, за последиците от неплащане на потребителските си кредити", пише омбудсманът до Цветанов.
Доц. Ковачева се позовава и на Етичния кодекс на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, който предвижда нейните членове да бъдат отворени за обсъждане на финансовите затруднения на клиентите си.
Общественият защитник отбелязва, че гражданите не бягат от отговорност, а само търсят временен компромис за отсрочване на задълженията си.
"Именно за такива случаи става въпрос, когато в извънредното положение доходът на потребителя не е достатъчен, за да изпълни финансовите си задължения, когато те станат изискуеми. В извънредна ситуация като сегашната смятам и АОНК е на мнение, че не бива да се действа с принудителни мерки спрямо граждани, изпаднали във временна невъзможност да покриват дълговете си. Те нямат никаква вина за случващото се и затова трябва да им се подаде ръка", подчертава омбудсманът.
Общественият защитник апелира за индивидуален подход и проява на разбиране към кредитополучателите, както и изработване на обща политика, която да предостави възможност за единни действия при подобни случаи.
"Считам, че изработването и публичното оповестяване на такава обща политика за работа с уязвими граждани, засегнати от извънредното положение, ще осигури на гражданите ясна информация за това какви са условията, при които могат да се възползват от облекчен режим при погасяването на техните задължения в извънредната ситуация. Така публичната обща политика ще осигури и единен подход спрямо всички граждани в подобна позиция", завършва омбудсманът.
Водещи
-
Политически сблъсъци и остри критики в СОС
Общинарите спориха за липсата на актуализация на бюджета, състоянието на градския транспорт и...
28.11 | 14:10
-
Прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула" продължава да се спазва
Сделката беше договорена с посредничеството на САЩ и Франция
28.11 | 13:45
-
"Времеубежище" е сред 100-те най-значими книги на 21-ви век
В класацията има още един българин, пишещ в различна област - политологът Иван Кръстев с...
28.11 | 13:20
Най-четени
-
КЕВР обсъжда ново поскъпване на водата от 2025 година
28.11 | 08:45
-
Седми опит за избор на председател на Народното събрание
Съпредседателят на „Продължаваме промяната–Демократична България“ Кирил Петков изрази надежда...
28.11 | 11:30