Омбудсманът иска отпадане на PCR-ите за българите от Западните покрайнини 05.02 | 14:58
Те са изпратили подписка, че работят или учат у нас и не могат всеки ден да си правят тестове

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до здравния министър проф. д-р Костадин Ангелов, в която го сигнализира за постъпила до институцията подписка от български граждани, живеещи в Босилеград и Цариброд. В жалбата си до Омбудсмана, те протестират срещу изискването за PCR тест или карантина, което е непосилно за тях и настояват за облекчено преминаване през граничните контролно-пропускателни пунктове у нас.
Подписката е от името на Културно-информационен център Босилеград и Сдружение ГЛАС - Босилеград, но ситуацията засяга и сънародниците ни в Цариброд.
Те настояват за облекчен режим при преминаване в България през ГКПП "Олтоманци" и ГКПП "Калотина". Хората уточняват, че живеят в Босилеград, но работят и учат в български градове в цялата страна, не само до границата със Сърбия. Отбелязват, че при влизане в България отиват веднага на работа, съответно на училище и нямат възможност за карантина или тестове. Допълват, че се налага да се върнат по домовете и при семействата си поне за почивните дни и че страдат като разделени семейства.
Сънародниците ни подчертават, че след като имат постоянни адреси, както в България, така и в Сърбия, временно и постоянно пребиваване, двойно гражданство и плащат данъци и такси в нашата страна, а и са най-голямото българско малцинство, непосредствено до български граници, е необходимо да бъдат прибавени към изключенията от забраните на министъра на здравеопазването на Република България, изредени в последната му заповед. Акцентират, че не са туристи екскурзианти, търговци, гурбетчии и реално работят и учат в страната ни. Според тях като малцинство в съседна държава, страдат неоснователно и несправедливо, като се нарушават техни основни човешки права.
"Същевременно, на сайта на Министерство на здравеопазването е публикувана информация, в чл. 1, буква "е" от Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност е дадено легално определение на понятието "пограничен работник", като е предвидено, че това е всяко лице, упражняващо дейност като наето или като самостоятелно заето лице в една държава-членка и което пребивава в друга държава-членка, в която се завръща по правило всекидневно или поне веднъж седмично. Посочено е също, че за целите на прилагането на въведените противоепидемични мерки, определението за пограничен работник може да се прилага и за лица, пристигащи от Република Турция, Република Сърбия и Република Северна Македония", пише общественият защитник.
"Като национален омбудсман, бих искала да посоча необходимостта от предприемане на действия, включително и за допълнение на Вашата заповед, което да внесе повече яснота по въпроса за пограничните работници, както и за информиране на служителите на граничните контролно-пропускателни пунктове", настоява доц. Ковачева и допълва, че в съответствие с правото на добра администрация гражданите също следва да бъдат информирани.
Водещи
-
Във Великобритания започва депортирането на мигранти с полети до Франция
Ескорти от частния изпълнител Mitie Care & Custody ще ги придружават по време на полета им
15.09 | 15:30
-
Стилияна Николова започна подготовка за новия сезон на Белмекен
Световното първенство по художествена гимнастика в Германия догодина е следващата цел пред...
15.09 | 15:30
-
Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9% от началото на годината
Това става известно от най-новите данни на Българската народна банка
15.09 | 15:20
-
МВнР връчи писмен демарш на руската посланичка
Причината - умишлено нарушаване на въздушното пространство на Полша
15.09 | 15:10
Най-четени
-
Премиерът Желязков: Учителите са най-уважаваните хора в нашето общество
По думите му над 20 процента от учителите са под 35 години и това е атестат, че все повече...
15.09 | 10:54
-
Алгафари: Митов не трябваше да се опитва да защитава имиджа на МВР
Пиар специалистът Нидал Алгафари заяви: „Румен Петков като кмет на Плевен бе подслушван,...
15.09 | 09:15
-
Румен Радев горд, че е част от вълнението на първия училищен звънец
Румен Радев завърши речта си с думите: "На добър час".
15.09 | 10:30
-
Радев: Съгласен съм с Борисов, че „Хемус“ ще ни струва двойно, първият път плащанията изтекоха в чували
"Разбира се, че ще ни струва двойно, аз съм съгласен с него, тъй като първият път плащанията...
15.09 | 11:30