Омбудсманът ще сезира КС за отлагането на електронното гласуване 26.11 | 17:05
Трябваше да е възможно на 1 януари 2018 г., отложи се с година, сега пак, казва Манолова

Омбудсманът Мая Манолова ще сезира Конституционния съд за поредното отлагане на електронното гласуване, този път през преходните и заключителни разпоредби в законопроекта за преминаването на чужди и съюзнически въоръжени сили през България. Това заяви общественият защитник днес на дискусията "За или против машинното и дистанционното електронно гласуване", организирана от политическа партия "Движение България на гражданите".
"Електронната идентификация трябваше да е факт от 1 януари 2018 г., отложи се за 1 януари 2019-та, а сега има законопроект на Министерския съвет за преминаване и пребиваване на чужди и съюзнически въоръжени сили през България и там ни в клин, ни в ръкав, в преходните и заключителни разпоредби се предлага отлагане на електронната идентификация за след 2020 г.", съобщи Манолова. Тя бе категорична, че в случая става въпрос за нарушаване на основно конституционно право на хората като изборното право и то не може да се "промушва" през преходни и заключителни разпоредби на съвсем различен закон.
"С поведението си по отношение на машинното и на електронното гласуване държавни институции нарушават системно българските закон. Имам предвид Централната избирателна комисия, която буквално се превърна в рецидивист по отношение на Изборния кодекс, приет през 2016 г. Имам предвид и Министерския съвет, който за поредна година предлага на Народното събрание бюджет, в който не са предвидени средства за изпълнение на закона, за осигуряване на машинно и електронно гласуване", аргументира се Манолова.
Тя подчерта, че днес е точният момент за организирането на тази обществена дискусия, защото утре народните представители ще гласуват на второ четене държавния бюджет на Република България за 2019 г. и от това дали депутатите ще включат в него още 50 млн. лв. за ЦИК - за изборите през следващата година, ще се определи дали Изборният кодекс ще бъде спазен, т.е. дали ще има машинно и електронно гласуване през следващата година.
"Аз мисля, че да започваме тук дебат "за" и "против" машинното и електронното гласуване е абсолютно излишно. Всъщност, доста абсурден е и другият дебат, който ще водим днес, а той е - следва ли българските институции да спазват законите на България или не, наистина абсурдна ситуация, още повече, когато става дума за основни граждански права, каквито са изборните права, които са от порядъка политически права на българските граждани", акцентира Мая Манолова и допълни, че машинното и електронното гласуване се отнасят и до честността на вота, до отстояване принципа на правовата държава и върховенството на закона.
Тя припомни, че машинното гласуване беше въведено единодушно с гласуване на всички политически партии и парламентарни групи от целия спектър и срещу него не е имало възражения, освен, че щяло да излезе скъпо. "Аз няма да напомням, че демокрацията няма цена. Но наистина вместо да се положат усилия в посока да бъдат спестени средства от купуване и вземане под наем на най-подходящите машини, от организиране по този начин на изборния процес, че например да се ползват едни и същи машини, в една сграда в различни секции, биха могли да се търсят варианти, ако имаше поне минимално количество воля от страна на институциите, да спазят закона по отношение на машинното гласуване", обобщи общественият защитник.
Според нея ЦИК би следвало да даде отговор и за обществената поръчка, публично обявена през месец май през т.г., за проучване на пазарните възможности за закупуване или наемане на машини за гласуване. "Има такава поръчка, има такива пари, които са дадени на някакъв субект, който трябва да направи този анализ, но вместо да чуем наистина кое би било най-рентабилно, с оглед на българските условия, като купуване или наемане на машини, ние виждаме, че през следващата година няма да има машинно гласуване, тъй като няма предвидени пари", отбеляза омбудсманът и допълни, че този сюжет - ЦИК да няма пари преди избори, се повтаря всеки път.
Манолова подчерта още, че след като е била сезирана от граждани и сигнализирана от "Движение България за гражданите" е изпратила писма до всички институции, включително и до парламента, но отговорът, който е последвал, бил законопроектът, предвиждащ отлагане за неопределено време на машинното и електронното гласуване.
Водещи
-
Прокуратурата: 77% спад на телефонните измами, намаляват и убийствата
Милева посочи, че въпреки трудната 2020 г., благодарение на ефективното взаимодействие на...
04.03 | 19:46
-
Въведоха нови противоепидемични мерки във Враца
Новите мерки се налагат във връзка с повишената заболеваемост в областта,
04.03 | 20:00
-
1487 са официално българите в Сев. Македония при население 2,1 млн. души
Към юли миналата година населението на РСМ е около 2,128 млн. души
04.03 | 19:22
-
Доц. Мангъров не е от случаен род, 99- годишната му майка е милионерка
Д-р Елена Мангърова подгони 100-те, но все още била жизнена като девойка коментират внуците й
04.03 | 19:01
Най-четени
-
Всички в ЕС ще са имунизирани до септември, обяви еврокомисарят по ваксините
Забавянето на доставките на ваксините срещу COVID-19, чието закупуване се извършва съвместно и...
04.03 | 18:48
-
Ниагара бе оцветен в родния трибагреник в зрелищно светлинно шоу ВИДЕО
Инициативата бе по случай националния празник на България, но ознаменува и важен юбилей - 55...
04.03 | 08:20
-
Над 1100 новозаразени с К-19 за денонощие, в Бургас заразата сече поголовно
Трябва да се отбележи, че вчера бе почивен ден в станата и цифрите вероятно не са съвсем...
04.03 | 07:30
-
Бежанци се изредиха групово върху туристка на Канарските острови
36-годишната жена с фамилия Мърфи се разхождала в общинския парк и завързала разговор с...
04.03 | 12:20