Орешарски се включва в решаването на проблема с младежката безработица в ЕС 27.06 | 09:05
Той ще участва в заседание на Европейския съвет
Решаването на проблемите с младежката безработица и икономическата политика ще бъдат основните теми на заседанието на Европейския съвет, в което ще се включи и премиерът Пламен Орешарски. Той ще бъде придружаван в Брюксел от финансовия министър Петър Чобанов.
Сред обсъжданите въпроси днес и утре ще са и развитието на отношенията между ЕС и стратегическите партньори и преглед на напредъка по политиката на разширяване на ЕС и процеса на стабилизиране и асоцииране.
Във връзка със заетостта на младите хора ще бъдат дискутирани реформите, които трябва да се реализират в страните с висока безработица на младежите. В плана "Орешарски" ключово място има именно заетостта сред младите. Основните въпроси са свързани с действията на държавите членки по отношение на трудовите пазари и системите за професионално обучение и образование.
Това трябва да бъде постигнато чрез намаляване на данъчната тежест на работната сила и мобилизиране на всички инструменти в подкрепа на младежката заетост.
В рамките на заседанието ще бъде извършен преглед на изпълнението на Пакта за растеж и работни места. Очаква се дебатът по завършване изграждането на Икономическия и паричен съюз да бъде съсредоточен върху банковия съюз и постигането в краткосрочен план на съгласие по оставащите му градивни елементи.
Също така трябва да бъде потвърдено решението за определяне на дата за началото на преговорите за присъединяването на Сърбия в ЕС. Преговорите за сключване на споразумение за стабилизиране и асоцииране с Косово също ще бъдат сред обсъжданите теми.
Водещи
-
По-големи, по-силни и по-чести протести от януари, прогнозира Евгений Кънев
Този бюджет може да бъде приет силово, но въпросът е, че ще има много големи последици за...
08.12 | 21:00
-
Връчиха трофея на Никола Цолов за второто му място ъвъв Формула 3
Догодина "Българския лъв" ще бъде титуляр във Формула 2 и отново ще се състезава за отбора на...
08.12 | 20:45
-
Иван Таков: Кризата с боклука в София ще се задълбочава
Основната причина според общинския съветник е забавянето в процедурите по закупуването на...
08.12 | 20:30
Най-четени
-
Politico: ЕС иска България да поеме гаранция от 1,2 млрд. евро по заема за Украйна
Репарационният заем ще е обезпечен със замразените руски активи, а всяка държава-членка ще...
08.12 | 13:10
-
Желязков: Оттегленият бюджет беше възможен за мнозинството, настоящият - приемлив за социалните партньори
Имаме своята вина, защото търсихме подкрепата на мнозинството, а не на синдикатите и...
08.12 | 13:20