Отбелязваме 169 години от рождението на Иван Вазов 09.07 | 08:19
Патриархът на българската литература е роден на 9 юли 1850 г. в Сопот, в семейството на Съба и Минчо Вазови
169 години от рождението на Патриарха на българската литература - Иван Вазов, честваме днес. От 11:00 часа пред паметника на писателя в градинката на столичния храм "Света София", Националният литературен музей и къщата музей "Иван Вазов" в столицата организират възпоменателно честване.
Сред поканените са родствениците на писателя - Григорий Вазов и Анна Николов; Мариус Донкин, директорът на Народния театър, чийто патрон е народният поет, учители от Средно училище за чужди езици и мениджмънт "Иван Вазов”; представители на Културното ведомство и на Столичната община.
Иван Вазов е роден на 9 юли 1850 г. в Сопот, в семейството на Съба и Минчо Вазови.
Освен поет и писател, той е академик на Българската академия на науките, министър на народното просвещение, председател на Окръжния съд в Берковица, а случай от съдебната практика го вдъхновява за написването на поемата "Грамада".
Водещи
-
„Виена Шьонбрун Оркестра“ с трети концерт в София
Австрийските музиканти пристигат с нов празничен репертоар и специална програма, вдъхновена от...
20.11 | 19:15
Най-четени
-
ГЕРБ предлага коледните добавки за пенсионерите, които са под прага на бедност, да бъдат 120 лв
. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
20.11 | 10:45
-
Служители в администрациите протестират в цялата страна, настояват за ръст на заплатите с 20%
Ирина Ангелова допълва, че ниските доходи ги принуждават постоянно да се лишават и да търсят...
20.11 | 11:45
-
Рецепционисти вече получават до 3000 лева, а хотелските мениджъри – до 120 000 евро годишно
Особено внимание той отделя на нарастващите заплати в бранша, които според него стоят в...
20.11 | 12:45
-
Колко дълго издържат яйцата в хладилника?
По-специално експертът по храните Закари Картрайт обясни колко дълго всъщност издържат яйцата...
20.11 | 11:59