Отпуските ни пак ще горят, ако не ги ползваме навреме 29.06 | 15:10

ГЕРБ против отпадането на двегодишната давност за платените почивни дни на служителите, алармират от КНСБ

От iNews.bg

Съществува вероятност давността от две години за платения годишен отпуск да не отпадне на второ четене на промените в Кодекса на труда в пленарна зала. Въпреки решението на парламентарната комисия по социална политика да се даде възможност на работещите да ползват почивните си дни и извън този срок, депутатите от ГЕРБ обмислят да не подкрепят текста при окончателното му четене в зала. За това съобщава в писмо до медиите вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов.

"Има данни, че въпреки решението на Социалната комисия в Народното събрание от 17 юни, е възможно давността от две години за платения годишен отпуск да не отпадне... Депутатите настояват давността да се запази, което означава, че дните за отпуск ще изгарят, ще се губят, ако човек не ги ползва в рамките на този срок", посочва той.

Предложението давността да отпадне бе направено от председателя на социалната комисия Хасан Адемов и подкрепено от Министерството на труда и социалната политика. То ще даде възможност на работещите да ползват старите си отпуски, докато им се прекрати трудовия договор с работодателя.

"За съжаление на това предложение се противопоставиха депутатите от ГЕРБ", смята синдикалистът.

От парламентарното мнозинство смятат, че други одобрени в комисия нови текстове в Кодекса на труда давали достатъчно гаранции, че работникът ще може да ползва отпуската си и в рамките на тези две години. Управляващите обаче най-вече се опасявали да не се повтори ситуацията от 2010 г., когато първото правителство на Борисов бе принудено да изплати хиляди неизползвани от държавната администрация почивки на служители от времето на Тройната коалиция, които искаше да уволни.

Две-годишната давност за неизползваните отпуски бе въведена именно през 2010 г. по искане на тогавашния финансов министър Симеон Дянков.

"Тези аргументи се повтарят от същите народни представители и сега, когато предстои да бъдат гласувани на второ четене в зала промените в Кодекса на труда", коментира Чавдар Христов. Юристът от КНСБ определя аргументите "против" като несъстоятелни и привежда контрааргументи:

"Първо - щом приетите текстове дават достатъчни гаранции за ползване на конституционното право на отпуск, поради какви причини следва да остане давността?", посочва той.

"Второ – просто няма опасност от повторение на ситуацията от 2010 г. (натрупани, неползвани отпуски в администрацията), защото за работещите в държавните администрации действа Закона за държавния служител. Текстовете в него графика за отпуски и давността остават такива, каквито бяха приети през въпросната 2010 г. Работещите по трудови договори в държавната администрация са относително малко и ако има опасения от натрупвания на неползвани отпуски за тях е възможно в чл.107 на кодекса да се уреди относимост на нормите за отпуските от Закона за държавния служител и за работещите по трудови договори в администрациите".

Зам.-председателят на КНСБ припомня, че промените в Кодекса на труда трябваше да минат на второ четене в зала още на 25 юни, но за изненада на всички народните представители са разместили дневния ред и са останали 15-та точка в него. Това означавало, че гласуването в пленарната зала ще бъде тази седмица, най-рано в сряда, уточнява Христов.

Водещи

Най-четени