От БСП поискаха официално оставката на Караянчева 14.10 | 10:59
Нинова прочете декларация с 5 аргумента в подкрепа на отстраняването на председателя на парламента

Внасяме искане за оставката на председателя на парламента Цвета Караянчева, обяви от парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова, цитирана от БГНЕС.
В декларация от името на групата Нинова подчерта, че искането председателят да бъде отстранена от поста е мотивирано с 5 аргумента.
"Първият – непознаване на Конституцията на Република България и погазване на Правилника за работа на Народното събрание, който по силата на решение на Конституционния съд е със силата на закон. Второ – поставяне на законодателната власт в подчинение на изпълнителната и превръщане на Народното събрание в придатък към волята на един човек, премиера Борисов. Трето – грубо погазване на правилата на законодателния процес и влошено качество на законите. Четвърто – незачитане на принципите на прозрачност и публичност в работата на парламента и пето – думи, оценки и поведение, рушащи авторитета на институцията", заяви Корнелия Нинова пред депутатите.
Лидерът левицата даде и няколко примера, които, според нея, доказват основанието на критиките, посочени в тези пет точки. Според нея, още в първите минути на встъпването си в длъжност Караянчева е показала непознаване на основния закон като е заявила, че депутатите представляват определени райони и избиратели, а в конституцията е записано, че представляват целия народ.
"Г-жа Караянчева системно възпрепятства изслушвания и участия на министър-председателя Бойко Борисов в парламента, като връща питанията и въпросите към него без основания", продължи с критиките лидерът на БСП. Нинова припомни още, че премиерът вече цяла година не е присъствал на парламентарен контрол и попита дали някой е депутатите познава подобна практика в законодателен орган на друга европейска държава.
"Няма го на промени в кабинета, на актуализация на бюджет, на приемане на бюджет, на изключително важни въпроси", допълни още Корнелия Нинова.
Според нея председателят Цвета Караянчева възпрепятства и нормалния ход на законодателния процес, недопускайки за разглеждане в пленарната зала предложенията на опозицията.
Сред много примери Нинова посочи и изтеклият в публичното пространство запис, на който глас, силно наподобяващ този на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов отправя обиди към Цвета Караянчева. "Заради достойнството на българските жени, освободете поста!", призова още от парламентарната трибуна лидерът на БСП.
Водещи
-
Районните кметове: Подложени сме натиск и омаскаряване, защото отказахме да мълчим
Според Тодоров арестът на зам.-кмета Никола Барбутов и оставката на съпредедателя на ПП Кирил...
26.06 | 15:30
-
Константин Бачийски: Кирил Петков не трябваше да подава оставка!
С Христанов, Зелените и още 4 формации ще подпишен коалиционно споразумение и ще се явим на...
26.06 | 15:20
-
Георги Харизанов: Мечешка услуга ала Киро Острия
Докато Кирил Петков даваше пресконференция в БТА, Лена Бориславова бе забелязана да плаче, без...
26.06 | 15:10
-
Извънредно! Полиция нахлу в още един нелегаен дом за възрастни хора
По неофициална информация в столичния кв. Суходол са били настанени 10 души
26.06 | 13:37
Най-четени
-
Напрежението в "Продължаваме Промяната" се увеличава
Общността на ПП-ДБ се намират в криза вече една година, допълни той.
26.06 | 09:45
-
Спират транспорта в София при това положение
В Столичния общински съвет (СОС) днес отново ще се разгледа бюджетът на Столична община за...
26.06 | 10:30
-
Георги Клисурски напуска „Продължаваме Промяната“
Вчера Кирил Петков подаде оставка като съпредседател на ПП и като депутат.
26.06 | 08:30
-
След повече от половин век чакане: „Възраждане“ настоя за завършване на магистрала „Хемус“
В изявлението си Янчев посочи, че днес Южна България изпреварва Северна по всички икономически...
26.06 | 10:45