От 1 април поскъпва токът за фирмите, които купуват директно от НЕК 30.03 | 11:15
Увеличението е второ от началото на годината

С близо 4% по-скъп ток ще плащат от 1 април фирмите, които са клиенти на НЕК. Става въпрос за дружества, които не са си избрали търговец, от когото да купуват електроенергия и разчитат на НЕК в ролята й на Доставчик от последна инстанция (ДПИ), става ясно от съобщение на компанията.
Така от сряда тези фирми ще плащат за всеки използван киловатчас ток с 3.51% повече. В момента тези фирми получават необходимата им електроенергия срещу 174.22 лв. за мегаватчас без ДДС и акциз. От сряда те вече ще плащат по 180.34 лв. за мегаватчас. Освен държавните такси, тази цена не включва и разходите за балансираща енергия. След получаване на финансов сетълмент от ЕСО, разходите за небаланси на ще бъдат допълнително фактурирани, обясняват от НЕК.
Това увеличение е второ от началото на тази година. Само преди два месеца НЕК отново повиши тарифата си като ДПИ. Така от 1 февруари 2015 г. цената за мегаватчас скочи от 169.15 лв. на 174.22 лв. или с 3%. Със сегашното вдигане на тарифата общото увеличение за фирмите, които не купуват ел.енергия от търговец, възлиза на 6.62%.
Сериозно поскъпване се наблюдава при цените на НЕК като Доставчик от последна инстанция от въвеждането на този тип тарифа. Това се случи през август 2013 г. Първоначално цената на мегаватчас беше 109.37 лв. без ДДС и акциз. До 1 февруари 2014 г. тя остана без промяна, но след това започна постоянна тенденция за поскъпване. Така към днешна дата се наблюдават 10 последователни скока, някои от които доста сериозни. Отчитайки и последното увеличение, което ще влезе в сила от 1 април, сумарно тарифата на НЕК като Доставчик от последна инстанция се е увеличила с цели 64.89%.
Цената на електроенергията за Доставчиците от последна инстанция (каквито са НЕК, ЧЕЗ, ЕВН, Енерго-Про и ЕРП-Златни пясъци) се определя според приета от ДКЕВР Методика, а не на пазарен принцип, обясняват от Института за енергиен мениджмънт (ЕМИ). Съгласно Закона за енергетиката преди 30 юни 2015 г. ДПИ нямат право да купуват енергия за клиентите си от свободния пазар. Съгласно Методиката, енергията, която НЕК продава на ДПИ, се състои от количества, подлежащи на задължително изкупуване по чл. 93а от Закона за енергетиката, т.е. от непазарни договори с фиксирани или преференциални цени и количества, които не подлежат на задължително изкупуване - от кондензационни централи в рамките на определената им от ДКЕВР разполагаемост, допълват още от ЕМИ.
Водещи
-
Росен Христов заежда дело за политическо преследване
Той смята за крайна цел на атаката срещу себе си президента Румен Радев, в чието служебно...
09.07 | 18:15
-
На първо четене: Таксите за студенти платено обучение няма да се повишават
Предложеният законопроект намалява таксите за студентите платено обучение
09.07 | 18:00
-
Жената на варненския кмет: С кърмаче на ръце посрещнах 15 агенти на КПК
Бях по нощница за кърмачки. Помолих ги да се облека, а те ми позволиха само при условие, че...
09.07 | 17:45
-
Слави: България постигна нещо, което рядко е правила – защити националния си интерес
В ЕП бяха изтрити претенциите на РСМ за някаква "македонска идентичност" и някакъв "македонски...
09.07 | 17:30
Най-четени
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Асен Василев твърди, че Борисов е свързан с фирмата, подала сигнал срещу кмета Коцев
Василев твърди, че за последните три година в мандата на Иван Портних същата фирма е спечелила...
09.07 | 11:59
-
Кметът на Варна остава в ареста
Разследването остава динамично и ще следим развитието на случая в реално време.
09.07 | 11:45