Още двама в битката за нов главен прокурор 22.11 | 10:30
Галина Тонева понастоящем е заместник-главен прокурор, а Борислав Сарафов - ръководител на Специализираната прокуратура

Галина Тонева и Борислав Сарафов са двете нови кандидатури, които членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложиха за главен прокурор.
Галина Тонева понастоящем е заместник-главен прокурор при Върховна касационна прокуратура (ВКП). Тя има 27 г. стаж в органите на съдебната власт. Кандидатурата й бе предложена от Камен Ситнилски, член на ВСС, като зад нея застанаха още 4-ма магистрати.
Според тях Тонева притежава всички нравствени, делови и морални качества за главен прокурор. Като съществено национално предимство на Тонева е съчетанието й на дългогодишната й работа като съдия с работата й като прокурор и зам.-главен прокурор, смятат номиниралите я кандидати.
Тонева познавала всички проблеми във ВКП и така може да осигури плавен преход при смяната на ръководителите в прокуратурата. Освен това тя притежавала отлична квалификация и опит в международното сътрудничество по наказателните дела.
Зам.-главният прокурор има сериозни концептуални идеи и конкретни мерки за реформи в прокуратурата.
Другата кандидатура - Борислав Сарафов, бе представена от Георги Колев, председател на ВАС. Сарафов в момента е ръководител на Специализираната прокуратура. По думите на Колев Сарафов има професионални и лидерски качества, и многократно е награждаван от ВСС.
Така, до този момент кандидатурите за главен прокурор стават три - на Сотир Цацаров, Галина Тонев и Борислав Сарафов. Сотир Цацаров бе първият кандидат за нов главен прокурор. Седем членове на ВСС внесоха кандидатурата на председателя на Пловдивския окръжен съд в началото на месеца.
Правосъдният министър Диана Ковачева изрази радостта си като по този начин ще има състезателност на избора. Ковачева запозна магистратите в началото на заседанието с писмо на Сотир Цацаров, в което той коментира приетите процедурни правила за избор на главен прокурор и моли за тяхното преразглеждане.
Цацаров смята, че не трябва да се предизвикват никакви съмнения относно процедурата по избор на главен прокурор.
Изборът на нов главен прокурор може да стане най-рано на 13 декември.
Водещи
-
Антон Кутев: Пеевски и Борисов имат интерес да бутнат правителството
Българите предполагат, че всички са корумпирани, но когато флагманът на антикорупцията е...
28.06 | 18:00
-
Киселова за вота на недоверие на „Възраждане“: Опит за злоупотреба с процедурата
Те самите не вярват в аргументите, които са извели в искането си, смята председателят на НС
28.06 | 17:20
-
Два инцидента с леки самолети тази сутрин
28.06 | 16:59
Най-четени
-
"Възраждане" с пореден протест срещу еврото
Вчера партията внесе в НС предложение за вот на недоверие към правителството
28.06 | 09:45
-
Протестиращи правят от днес палатков лагер "Град на лева"
Той ще бъде изграден в Триъгълника на властта
28.06 | 13:20
-
Вигенин за ПП: Парадоксално е, че се заканиха да внесат вот на недоверие за корупцията
Според него оставката на Кирил Петков е шанс за "Продължаваме промяната"
28.06 | 13:00
-
Мара Отварачката призна: Пак се омъжвам!
28.06 | 12:40