Павлова: Изграждането на „Хемус“ е приоритет за българското правителство и няма да се откажем от финансирането 21.09 | 14:40

Премиерът Бойко Борисов също е заявил, че това е основна цел на Кабинета и ще се работи за осъществяването й.

От iNews.bg

Изграждането на автомагистрала "Хемус" е изключителен приоритет за българското правителство и ние няма да се откажем от финансирането. Това каза по време на посещението си във Велико Търново министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, цитирана от Фокус.

Тя потвърди, че премиерът Бойко Борисов също е заявил, че това е основна цел на Кабинета и ще се работи за осъществяването й.

 "Помните, че по време на правителството на Орешарски тази магистрала беше изцяло извадена от европейското финансиране. Ние я върнахме. Сега тя фигурира, макар и като първи резервен проект, но поне отново е част от новата оперативна програма "Транспорт" за 2014-2020 година, с идеята, че когато вече имаме избрани всички изпълнители за изграждането на магистрала "Струма", остатъчният ресурс, поне частично ще финансира първия участък, който изграждаме, за който вече сме в процедура за избор на изпълнител. Това е участъкът от Ябланица до разклона Плевен – Ловеч", обясни министър Павлова.

Тя допълни, че се планира изграждането на останалите 85 км, които се намират от разклона Плевен – Ловеч до Велико Търново, да бъде започнато с бюджетно финансиране. Освен това посочи, че вече има предложение и от Световната банка за отпускането на дългосрочно финансиране при много добри условия. Водени са разговори и с Европейска инвестиционна банка.

"Убедена съм, че условията, които правителството полага за борба със сивата икономика, за увеличаването на приходите в бюджета и запазването на фискалната дисциплина и дефицита, създават предпоставки да можем да обмислим такова дългосрочно кредитиране. Още повече, вие знаете, че работим със съдействието и експертизата на Световната банка към промяна системата за плащане на пътища, която трябва да замени сегашната винетна система", каза още Лиляна Павлова. По думите й, това също ще се отрази благоприятно на процеса.

На въпрос откога ще бъдат въведени новите винетни такси за тежкотоварни автомобили у нас, тя отговори, че това може да се случи най-рано през 2018 година.

 "Обмисля се въвеждането на комбинирана система за плащане на пътищата. Винетната система ще остане за леките автомобили, но за тежкотоварния и транзитния трафик над 3,5 тона, тази система вече ще бъде за изминато разстояние. Така наречената "тол такса" за изминато разстояние. Въвеждането на тази система ще ни даде възможност да имаме едно сериозно увеличение на приходите. И всъщност кредитирането на изграждането на магистрали няма да обременява държавния бюджет, а ще бъде за сметка на увеличените приходи от такси, които ние ще събираме за използването на пътищата", обясни министър Павлова.

 

Тя посочи, че това може да се случи на 1 януари 2018 година. "Това е така, защото такъв тип такси могат да влязат в сила най-рано през следващата финансова година. 2016 година трябва да е годината, в която да изградим новата система, трябва да се въведат промени в закона, след което да се избере изпълнител, който да изпълни проекта, да внедри и да тества системата. 2017 година тя може да функционира тестово и пилотно, за да видим как сработва. И вече официално можем да преминем на тази система през 2018 година. Така, че ще ни трябват 3 години за цялостното въвеждане", поясни Лиляна Павлова. 

 

Водещи