Пак сме на опашката в ЕС - "куца" ни усещането за независимост на съдебната система 09.03 | 14:45
България е на последно място, показват данните на годишния преглед на правосъдните системи, представен от ЕК
България дели със Словакия последното място в Европейския съюз по усещане за независимост на съдебната система. Данните са от третия поред годишен преглед на правосъдните системи, представен днес от Европейската комисия, съобщава БНР.
За "усещането за независимост" на съдебните системи Европейската комисия използва данните на Световния икономически форум. Според тях, освен че е последна по този показател, България отбелязва влошаване спрямо предходните години.
Страната ни е последна в Европейския съюз и по средства на глава от населението, които отделя за съдилищата – у нас те са под 20 евро на човек годишно, докато в Люксембург, който води класацията, сумата надхвърля 140 евро.
В същото време България е сред страните с най-малко висящи дела на първа инстанция, както и сред тези, в които първоинстанционните съдилища решават най-бързо граждански, търговски и административни дела. При делата за несъстоятелност обаче статистиката не е благоприятна – според нея у нас решаването на подобни дела отнема повече от три години, което е сред най-дългите срокове в Евросъюза.
От данните прави впечатление още, че българските магистрати са сред тези, които преминават през най-малко специализирани обучения за европейското законодателство.
Годишният преглед, представен днес, е с фокус независимостта, ефективността и качеството на съдебните системи. Резултатите от него ще бъдат взети предвид при определянето на приоритетите за финансиране от еврофондовете.
Те ще бъдат отчетени и при изготвянето на специфичните препоръки към отделните страни в рамките на европейския семестър.
Водещи
-
Асен Василев пред El País: 15 млрд. лв. кеш излязоха „на светло“ заради еврото
Изданието припомня, че България остава държавата с най-нисък доход на глава от населението в...
06.01 | 21:00
-
Александър Везенков е Господин Ефективен в Евролигата
рилото на Олимпиакос намери място в четвъртото издание за MVP от редовния сезон на...
06.01 | 20:45
-
Оранжев и жълт код: Обилни валежи ни очакват в сряда
В нощта срещу четвъртък температурите падат, дъждът преминава в сняг, а до понеделник снежно...
06.01 | 20:15
Най-четени
-
Една платформа, всички услуги: НОИ улеснява достъпа до обезщетения и пенсии
Всички съществуващи до момента отделни справочни електронни услуги са интегрирани в...
06.01 | 12:00
-
БАН наложи официални правила за изписването на новата национална валута
Край на „еврата“ в официалната реч
06.01 | 10:59
-
Румен Радев: Връчвам първия мандат възможно най-скоро
Натиск за промени в Изборния кодекс
06.01 | 12:45
-
Стотици смелчаци „спасяват” кръста в цялата страна
В Калофер се проведе така нареченото мъжко хоро в ледените води на река Тунджа, като се вярва,...
06.01 | 11:30