Парламентът прие двата антикорупционни закона на първо четене 07.12 | 18:39
Депутатите приеха на първо четене и двата антикорупционни закона. Единият е Законопроект за противодействие на корупцията с вносител Кирил Петков и група народни представители. Другият - Законопроект за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, внесен от Министерския съвет.
Законът на ПП беше подкрепен с 138 гласа "за", а законопроектът, внесен от Министерския съвет бе одобрен със 113 гласа "за", обясни Dariknews.
Народните избраници отделиха 4-часов дебат за тези проекти.
Това е първият законопроект, внесен от "Продължаваме Промяната" още при старта на работата на новия парламент. Това е законопроектът за КПКОНПИ, който ще даде възможност на България да противодейства на корупцията, съобщиха от "Продължаваме Промяната".
Депутатът Петър Петров от "Възраждане" обвини "Продължаваме Промяната", че са преписали 77% от своя законопроект от сега действащия закон на ГЕРБ. Той иронизира някои от предложенията - вместо разследващите инспектори да могат да използват системи като ГРАО, например, е записано, че те ще могат да използват безплатен градски транспорт. От себе си Петров добави с ирония, че може би трябва да им се даде и безплатна карта за фитнес, с която да борят корупцията. "Знаете ли как се казва, когато препишеш законопроект на ГЕРБ? Президентът ви го каза, нарича се шарлатания", каза Петров.
В отговор Милен Матеев от ПП заяви, че "с по-малко от 1 процент промяна в конституцията можем да променим държавното устройството на страната".
По време на дебата Кирил Петков изреди някои от измеренията на корупцията – некачественият асфалт по пътищата, наводненията след изсичането в Карловско, хилядите пенсионери, които са на ръба на бедността. "Корупцията може да се види и пред сградата на Народното събрание, където милиони левове са дадени за пренареждане на жълтите павета, а те изглеждат по-лошо от преди ремонта”, каза Петков.
По думите на Десислава Атанасова от ГЕРБ тези антикорупционни законопроекти са били поставяни като гаранции и залог за правителство преди. Сега е същото, каза тя и увери, че от ГЕРБ подкрепят и двата законопроекта.
И от БСП подкрепят и двата закона.
Водещи
-
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава, категорични с от МФ
Подобни опасения се появиха в общественото пространство
07.01 | 18:20
-
САЩ атакуваха руски нефтен танкер, свързан с Венецуела
Съдното беше заподозряно в транспортиране на санкциониран петрол и стана цел на операция за...
07.01 | 18:00
-
МВР: BG-ALERT да се използва при издирване на хора и терористични заплахи
Съобщенията се изпращат единствено и само от компетентните държавни органи или институции
07.01 | 17:45
-
Измамници искат пари с фалшиви имейли от името на КФН
За това предупреждават от Комисиятаза финансов надзор
07.01 | 17:30
Най-четени
-
Костадинов: Вече няма валута! Следващите стъпки са ликвидиране на армията, парламента, правителството и държавата!
Само за първите шест дни поскъпнаха стоки и услуги, а токът за бизнеса скочи с 30 %. Очевидно...
07.01 | 12:45
-
Заради пенсиите в евро: активират се измамниците
На този етап няма докладвани случаи, но очакваме по-висока активност от страна на измамници,...
07.01 | 10:00
-
КЗП и Столична община с общи действия срещу неправомерното повишение на цените в ученическите столове
КЗП и Столична община ще продължат сътрудничеството по темата, в т. ч. по отношение на...
07.01 | 11:30