Пациентите ще оценяват болниците след изписване 19.03 | 19:37
НЗОК да плаща лечението по основен и допълнителен пакет, прие парламентът на първо четене
Въвеждане на реален пациентски контрол, на основен и допълнителен пакет змедицински дейности, финансирани от Националната здравно осигурителна каса (НЗОК) и централно договаряне на отстъпките в цените на лекарствата, предвиждат промени в Закона за здравното осигуряване, приет на първо четене от парламента.
Депутатите одобриха предложението пациентите да получат законово право да контролират здравните услуги и цялата здравна система. След приключване на лечението им в болницата, те ще могат да декларират по официален ред дали са доволни от медицинските услуги и лекуващия си лекар и да дадат оценка за работата им.
Опозицията от своя страна обвини министъра в популизъм. "Да наричаме популизъм мнението на пациентите за оценката на работата на лечебното заведение в резултат на получената здравна услуга, е подход, който категорично не приемам", отсече Москов.
Медицинските дейности в допълнителния пакет, освен от НЗОК, ще могат да се финансират и по линия на доброволно здравно осигуряване. Конкретните здравни услуги в пакетите обаче ще продължат да се регламентират по досегашния ред.
Министърът представи пред депутатите предложението си държавата да поеме здравните осигуровки на социално слабите. Според него разделянето на базов и допълнителен пакет изравнява достъпа на всеки здравноосигурен гражданин до качествено и пълноценно лечение. Москов увери, че когато това стане факт, опашките от чакащи за лечение в болниците ще изчезнат.
Предложението мина на първо четене, но се очертава да е най-оспорваното до окончателното приемане на закона в пленарна зала. От опозицията смятат, че поемането на здравните осигуровки от бюджета ще създаде само допълнителен хаос. Съмненията им са, че разделянето на здравеопазването на услуги за бедни и услуги за богати ще ограничи още повече достъпа до лечение на социално слабите.
Промените предвиждат и отстъпките в цените на лекарствата да бъдат договаряни централно, а не както досега - всяка болница да го прави индивидуално. В случай, че за медикаментите не се договорят намаления, те няма да бъдат включени в Позитивния списък с лекарства.
На първо четене мина и връщане на договарянето при остойностяване на медицинските дейности. Предвидено е хората, които не си плащат здравните вноски, да имат срок от 6 месеца за покриване на задълженията си за 3 години назад, за да възстановят правата си. Ако не го направят, ще плащат данък "здраве" за 15 години назад, реши още парламентът.
Водещи
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Дянков: Отдалечаваме се с години, а може би завинаги от еврозоната
Според него са налице "два непохватни опита България да влезе в огромен дефицит"
31.12 | 17:00
-
Дефицитът в хазната - 3,69 милиарда лева към края на ноември
Това прави 1,8 % от прогнозния БВП
31.12 | 16:40
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Пеевски: Внасяме мораториум върху увеличението на цената на тока
Няма да допуснем хората да бъдат ограбвани от нагли, самозабравили се олигарси и техните ...
31.12 | 10:40
-
Четирима души загинаха при пожар във вагон в София
Двама души са в болница в тежко състояние
31.12 | 09:15
-
СЗО призова Китай да оповести цялата налична информация за COVID-19
„Това е морален и научен императив”, се казва в становището на Здравната организация
31.12 | 09:45