Пламен Димитров: Протестите не са цаката, но така се чува гласът ти 15.05 | 11:45
Пламен Димитров напомни, че разходната част на бюджета за 2025 година е 97 милиарда лева, а исканите средства са в порядъка на десетки милиони.

"Случва се нещо, за което предупреждавахме от три месеца, когато се приемаше републиканският бюджет. Имахме предложения как това да се направи с един буферен фонд на разположение на министъра на финансите - около 200 милиона лева, толкова трябват, за да се решат всички тези проблеми, които виждаме днес и ще виждаме в идните дни", заяви Пламен Димитров, директор на КНСБ, в предаването "Денят започва" по БНТ.
"Когато няма чуваемост да седнем на масата, когато се решават проблемите, в бюджетната комисия, когато се приема бюджетът, там е мястото, стигаме до хора по улиците, протести, стачки, което не ни е най-любимото занимание", подчерта лидерът на синдиката.
Пламен Димитров напомни, че разходната част на бюджета за 2025 година е 97 милиарда лева, а исканите средства са в порядъка на десетки милиони. По думите му, буфери има в момента, но най-големият е в капиталовите разходи – около 5 милиарда, които няма да бъдат изпълнени и могат да се използват за частично финансиране.
Директорът на КНСБ отбеляза, че през 2023 година БНР се е вдигнало самостоятелно на протест, след което са получили малко увеличение от 10%. Според данните, които той представи, БНР е с най-ниските заплати от трите медии – малко под 2100 лева средно. В БТА заплатите са малко по-високи, а БНТ се води с най-високи възнаграждения, но разликата е в рамките на няколкостотин лева.
Изключително ниски заплати в националните медии
За да илюстрира ниското заплащане в медиите, Пламен Димитров даде няколко примера от обяви за работа: редактор – 1200 лева, монтажист – 1800 лева, оператор – между 2000 и 2500 лева. Той направи сравнение със съседни държави, където средните заплати са значително по-високи – в Сърбия е 3288 лева, в Хърватия – близо 4000 лева, а в Литва – 5429 лева.
"Оценката за работата на националните обществени медии е далеч по-висока и затова сме длъжници, не защото се намирам в национална обществена медия, а защото обективните данни го показват. Според мен това, което се иска са 14 милиона общо, за да можем да получим едно общо 15% увеличение", заяви Димитров.
По думите му, повишението трябва да продължи и през следващите години, за да се постигне по-нормален статут на работещите в националните медии. Синдикалният лидер завърши с фразата: "Протестите в България не са цаката, но за жалост се стига до това, че на този, на когото му е прикипяло през последните години и казва 'не може повече така', излиза да си каже гласа и тогава се чува".
Днес, 15 май, работещите в БНТ, БНР и БТА провеждат национален протест под надслов "Трудът в медиите има стойност" с искане за 15% увеличение на заплатите. За реализирането на това искане са необходими общо 14 милиона лева – 5 милиона за БНР, 6 милиона за БНТ и 3 милиона за БТА.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
Внезапно почина Тодор Славков
Внукът на Тодор Живков се отиде на датата, на която и майка му Людмила, и вуйчо му Владимир
21.07 | 23:58