Показват археологическите находки от трасето на „Струма“ (СНИМКИ) 18.05 | 10:46
Изложбата в РИМ-Благоевград е по повод Нощта на музеите

В Европейската нощ на музеите, която е на 19 май (събота) в Регионалния исторически музей в Благоевград, ще бъде открита изложбата "Автомагистрала "Струма" – Пътят към Европа. Покровник, Мощанец, Дамяница – археологически проучвания по лот 3". В експозицията са представени резултатите от проучванията на трите големи обекта, разкрити по трасето на лот 3 от "Струма", преминаващи през територията на Благоевградска област. Това са: Покровник и Мощанец – антични и късноантични селища от III-VI в., и Дамяница – праисторическо селище от късен неолит до финален халколит (втората половина на VI хил. пр. Хр. до първата половина на IV хил. пр. Хр.).
Проучванията на обектите се финансира от Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014-2020 г. и са реализирани по договор между Агенция "Пътна инфраструктура" и Националния археологически институт с музей при БАН, с активното участие на археолози от Регионален исторически музей - Благоевград.
Показани са най-интересните находки – над 400 броя, намерени при спасителните археологически проучвания на трите обекта. От Мощанец са експонирани изцяло запазени стъклени съдове, глинен ритуален съд – кернос, намерени в некропол от римската епоха, както и накити - пръстени, стъклена бронзова гривна, фибули, и монети от късната античност. Специален интерес представляват бронзовите пръстени с геми от червен камък.
В експозицията от Покровник са изложени глинени съдове, лампи, красиви антропо- и зооморфни апликации върху съдове, оловни тежести за рибарска мрежа, тежести за вертикален тъкачен стан, накити и монети. Специален интерес заслужават военната диплома и големия бронзов печат за хляб.
Находките от Дамяница са групирани в 5 теми: "жители", "занаяти", "мода", "ритуали и знаци" и "Аз съм човек и нищо човешко не ми е чуждо" - известна фраза на римския поет Публий Теренций. Подготвен е и специален кът с интерактивни игри, предназначени за малките посетители.
Откриването на изложбата на 19 май 2018 г. в Европейската инициатива "Нощ на музеите" е от 18:00 ч. в Регионален исторически музей – Благоевград.
Водещи
-
В ГДБОП разследват първа измама, свързана с превалутирането заради еврото
Жена е измамена в онлайн платформа
22.08 | 18:00
-
Фестивал в София по случай Деня на независимостта на Украйна
Интеграционно-образователния център "Украински Вулик" и Столичната община канят гражданите в...
22.08 | 17:45
-
Проучване: Британците обсъждат времето по 56,6 часа на година
Резултатите от допитването подчертават неизменното увлечение на нацията по климата на фона на...
22.08 | 17:29
-
Шофьорът на АТВ-то, помлял петима в Слънчака, остава в ареста за постоянно
Ако бъде признат за виновен по най-тежкото обвинение, Наказателният кодекс предвижда от 15 до...
22.08 | 17:15
Най-четени
-
Още м.г. въжето на парашута, който се скъса, е било разнищено?
При инцидента с парасейлинг загина 8-годишно момченце, падайки от височина 40-50 м в морето
22.08 | 10:00
-
Отиде си Васил Кожухаров, гласът от култови филми и дублажи
Тъжната новина съобщи във Фейсбук актрисата Милена Живкова
22.08 | 14:40
-
Протести в София и Бургас заради Никола, който помете с АТВ петима души в Слънчев бряг
Как да обясним на другото дете на дъщеря ми, че майка му никога няма да се върне. Кой ще го...
22.08 | 11:00