Половин милион лева ще струва инцидентът с влака край гара Яна 19.01 | 09:57
Самите крадци няма да вземат повече от 1700 лева за откраднатите крепежни елементи, които свързват релсите
Около половин милион лева ще струва на железниците кражбата на крепежните елементи, която доведе до дерайлирането на влак край гара Яна вчера. При това крадците на металните елементи няма да вземат повече от 1700 лв. от продажбата им. Самата кражба доведе до дерайлиране на локомотив, 6 цистерни и един вагон.
Композицията е пътувала от комбината "Кремиковци" към Гара Яна, "Илиянци" и оттам към Варна, където щяла да бъде качена на ферибот. В 22:30 ч в петък вечерта тя е преминала през гара Яна и е продължила към Мусачево. На км 25+100, в близост до Яна влакът е навлязъл в дълъг 170 м участък, в който релсите били танцуващи, пише в. "24 часа".
Всеки един от крепежните елементи тежи 8 кг, общо отмъкнатото желязо е над 3 тона. Експерти от Национална компания "Железопътна инфраструктура" изчисляват, че този метал може да се продаде за към 1700 лева, по цена от 50 ст. за килограм.
Ясно е, че машинистът карал с около 35 км/ч при разрешени за участъка 50 км/ч. Релсите, които не са "вързани" с траверсите, се плъзгат встрани и локомотивът започва да се влачи по траверсите и по камъчетата, наречени баластова възглавница.
Локомотивът се е спрял в ската и поляга в него, в някои участъци релсите са изкривени като панделка.
Цистерните и последният вагон, които са останали на релсите, са откарани обратно в гара Яна.
Светломир Николов, който управлява движението в района на София, обясни пред "24 часа", че по тези релси минават и пътнически влакове. На 1 юли, в деня на детето, БДЖ пуска атракционни влакчета пълни с деца по този маршрут.
Водещи
-
Недялко Йорданов: Бойко ми спаси живота - прати самолет в Бургас да ме докара във ВМА
Не го харесвам като политик, но е добър човек, сподели поетът
21.12 | 18:00
-
Опасни ли са мокрите кърпички за почистване?
21.12 | 17:20
-
Първан Симеонов: Президентът е добре да изчака до лятото за своя партия
По думите му новоучредената партия "Трети март", която заявява, че приема президента Радев за...
21.12 | 17:00
Най-четени
-
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян по-рано заради установен дефект
Няма отделяне на радиоактивни вещества, съобщиха от ядрената централа
21.12 | 09:45